Roku 1976 ve 42 letech zemřel můj dědeček, bratr zemřel ve 41 letech na nádor mozku. Mohu zjistit, jestli děda nezemřel na to samé?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 5. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mohu zjistit nějakým způsobem na co umřel můj dědeček v roce 1976? Bylo mu 42 let. Můj bratr umřel ve 41 letech na nádor na mozku zajímá mě jestli děda neumrel na to samé. Děkuji předem za odpověď

Jana Hubáčková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete nám, že Vám v roce 1976 zemřel dědeček, kterému bylo 42 let. Váš bratr zemřel na nádor mozku ve 41 letech. Zajímá Vás, jestli děda nezemřel na stejnou nemoc.

Dobrý den,

je mi moc líto, že Vám zemřel bratr v tak mladém věku. Rozumím tomu, že hledáte informace o Vaší rodinné anamnéze.

Pro jednání s úřady a získání požadovaných informací je v první řadě nutné prokázat, že jste s dědou osoba blízká. K tomu lze využít rodné listy. V případě chybějícího rodného listu lze požádat o vystavení jeho duplikátu.

Pokud neznáte místo úmrtí dědy, pak se můžete obrátit na obecní úřad a požádat o poskytnutí údajů z informačního systému evidence obyvatel. Když budete znát místo úmrtí, můžete se obrátit na příslušnou matriku a nahlédnout do zápisu o úmrtí. Příčina úmrtí se v současné době v matrikách neuvádí, ale předpisy se v čase měnily a dříve tomu tak bylo. Pokud v matrice příčina úmrtí nebude uvedena, pak matriku můžete zkusit požádat o nahlédnutí do Listu o prohlídce zemřelého. V tomto dokumentu se dodnes uvádí, zdali proběhla pitva nebo ne. V případě proběhlé pitvy, lze kontaktovat příslušné zdravotnické zařízení, kde byla provedena. Otázka ale je, jak dlouho je dokumentace o pitvě ve zdravotním zařízení archivována.  

Podrobné informace o nahlížení do zdravotnické dokumentace je možné získat v publikaci Právní rádce pro pozůstalé.

Přeji Vám, aby se Vám potřebné informace podařilo nalézt.

Za poradnu

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz