Rodiče zemřeli týden po sobě. Dědická řízení má jeden notář, ale prý je nelze spojit. Je to opravdu tak? Budou i dva poplatky notáři?
Dobrý den, týden po sobě zemřeli rodiče. Soud sice přidělil obě dědická řízení jednomu notáři - společně jsme je projednali. Nicméně dle jeho slov řízení spojit nelze, musí nejdřív podědit zemřelá matka, a poté v dalším řízení syn a dcera. To znamená, že budou i dva poplatky notáři? Opravdu to nejde řešit před soudem v jednom řízení?
Vaši rodiče zemřeli týden po sobě. Soud obě dědická řízení přidělil stejnému notáři, společně jste je projednali. Podle notáře ale obě řízení nelze spojit. Musí tedy nejdřív podědit zemřelá matka a poté v dalším řízení syn a dcera. Ptáte se, jestli je to opravdu tak. Dále Vás zajímá, jestli to znamená, že budou i dva poplatky notáři.
Dobrý den,
píšete, že řízení nemohou být spojena, protože nejdřív musí dědit Vaše zemřelá matka. Dle zákona je jednou z podmínek vzniku dědického práva způsobilý dědic. Za způsobilého dědice nelze považovat zemřelou osobu. Vaše matka proto nemůže být dědičkou. To, co by měla zdědit Vaše matka, dědí její dědici. Jestliže kromě Vás nedědí po Vašich rodičích další dědici, mám za to, že s ohledem na zásadu hospodárnosti by řízení mohla být spojena. Notáři spojení řízení lze navrhnout, notář se návrhem bude zabývat a rozhodne o něm.
Při úmrtí manželů je potřeba před samotným vypořádáním dědictví nejprve vypořádat společné jmění manželů, tak aby bylo zjištěno najisto, jaký konkrétní majetek připadá kterému z manželů. I toto vypořádání by ovšem mohlo probíhat v rámci jediného dědického řízení.
S pozdravem
Barbora Steinlauf