Rodiče sepsali závěť dělící majetek mezi nás tři dcery, ale je neplatná. Co dělat, abychom s manželem nepřišli o byt?

Odpověď na dotaz ze dne 15. 8. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den.
Dne 31.10.18 zemřel tragicky otec (Zastřelil se doma v ložnici)Moje mamka byla velmi nemocná a já jsem se o ni starat.Dala jsem v práci po 18.letech výpověď a zůstala jsem sní doma.Po domluvě se sestrami které řekli že tady každý víkend jedna z nich bude.Ovšem když už jsem zůstala doma a v práci skončila naší dohodu popřeli.Takže jsem se vlastně od 1.6.2018 kdy obá jak otec tak matka byli propuštěni po třech měsících z LDN starala o oba.Mamka byla ležící ve III.stupni závislosti a po šesti měsících ve IV.stupni.S těžkou demencí a celodeně na plenách.
Otec byl po třech infarktech kdy mu při posledním voperovali novou chlopeň.Byl po psychické stránce velice špatný.Kdy měl těžké deprese na které bral i léky.Rodičům bylo nedožitých 79.let.
Když otec zemřel chtěla má nejstarší sestra udělat v ložnici rituál aby prý zlo odešlo.A od té doby začali v rodině neshody.Protože jsem řekla že žádný rituál dělat nebudu.Nejen že jsem s manželem svého otce v ložnici našla musela jsem se strašně hlídat aby jsem se nepřeřekla před mamkou která o smrti taťky nevěděla z vážných zdravotních důvodů kdy by jí selhalo srdíčko.Když měli zpopelnit otce dohodli jsme se že čas a den aby jsme si mohli zapálit svíčku oznamí nejstarší sestře a ta že nám dá vědět.Bohužel to že už byl otec zpopelněn jsem se dozvěděla až druhý den když jsem šla zaplatit pohřeb.Druhá sestra to samozřejmě věděla protože jí to zavolala.A začalo peklo na zemi.S mamkou mi pomáhala jenom mladší sestra jednou za tři týdny a starší sem jezdila prakticky skoro vůbec a nebo v 10h a v 17h domů S tim že ji nestihla přebalit.Její slova(Nejdřív chalupa potom mamka takhle to prostě je)Pronajímají chalupu a proto byla mamka až na posledním místě.Když jsem mamku potrebovala vykoupat jezdila mi pomáhat dcera.Protože sestry neměli čas.Po smrti otce mně starší sestra vyhazovala z mamky bytu když přijeli že moje bytová jednotka je nahoře.Řekla jsem jí že ještě jednou mi to řekne vezmu mamku do svého bytu a už ji neuvidí.
Bydlím nad rodiči v bytě který jsme si vybudovali s manželem z půdního prostoru při třech malých dětech bez pomoci kohokoli z rodiny.Prakticky skoro 30let.Veškeré půjčky co jsme kdy měli jsou v bytě.Otec říkal děláte si to pro sebe.A teď se teprve dostávám k dotazu.Taťka napsal závěť i s mamkou kde nám odkazuje vlastně co jsme si vybudovali druhé sestře dvě místnosti které si opravovali oni.A třetí sestře byt kde bydlel on s mamkou.Bohužel závěť je neplatná protože byla podepsána oběma rodiči.
Mamka letos 18.6.2019 po vážné mozkové příhodě zemřela.Mohu se prosím zeptat jestli mám šanci na to aby jsem nemusela přijít o vše co jsme zde s manželem vybudovali?Manžel se na tomto baráku zničil chodí o berlích čeká ho operace obou kyčlí.Je po dvou infarktech a já si nedokážu představit že budeme muset odsud.Veškeré pozemky kolem tohoto baráku jsou naše koupili jsme je před deseti lety od obce.Omlouvám se za rozsáhlé psaní ale naše notařka se ještě po deseti měsících neozvala a nyní bude řízení určitě zase pozastaveno skrze mamku.
Děkuji za odpověď

Olina

Dobrý den, paní Olino,

pokládáte sice dotaz ohledně vypořádání majetku v dědickém řízení, přesto mi nedá nereagovat o na pozadí celé situace, o němž píšete.
Neumím si představit, jaké pro Vás muselo být najít spolu s manželem otce zastřeleného. Dokázala jste dokonce v sobě najít sílu ochránit mamku před zprávou o jeho smrti. O oba jste pečovala s minimální pomocí rodiny. Nyní po tom všem žijete ve strachu a nejistotě, zda nebude nakonec ohroženo bydlení, které jste s manželem pracně vybudovali. Je mi líto, čím jste si prošla a procházíte. Nevím, odkud čerpáte energii, ani zda jste měla vůbec příležitost truchlit a nějak všechny ty události pojmout. Napadá mě, že nemusí být snadné mít prostor na smutek a současně na praktická řešení. Kdybyste v budoucnu v tomto ohledu potřebovala podporu nebo sdílení s někým, kdo by rozuměl tomu, co jste prožila nebo třeba i průvodce situací současnou, můžete se obrátit např. na linku důvěry nebo poradnu, kde s Vámi mohou pracovníci probrat možnosti.

Přes všechny podrobnosti k Vaší situaci, které uvádíte, ve Vašem dotazu bohužel nenacházím to, co je podstatné, abych mohla na Váš dotaz odpovědět z pohledu právního. Z Vašeho dotazu mi nevyplývá, kdo je vlastníkem zmiňovaných bytů – bytu, ve kterém bydleli Vaši rodiče, a bytu, ve kterém bydlíte Vy a Vaše rodina, ani to, zda se jedná o samostatné bytové jednotky se samostatnými vlastníky, nebo zda jsou byty součástí jednoho domu, který byl jako celek vlastněn rodiči.

Pokud jsou byty součástí domu, který vlastnili rodiče, pak to bude celý dům, který se bude rozdělovat mezi Vás a Vaše sestry. Rozdělení pak může odpovídat dohodě mezi Vámi. Pokud dohoda mezi vámi nebude možná, může být dům rozdělen tak, že každé z vás připadne jedna třetina domu, a stanete se tak podílovými spoluvlastníky celého domu. Případně může být zvolena varianta, kdy celý dům připadne jedné z vás s tím, že ta, které dům připadne, vyplatí ostatní dvě.

S ohledem na to, že jste o rodiče před jejich smrtí dlouhodobě pečovala, pro Vás může být podstatné ustanovení občanského zákoníku, které stanoví, že dědic má právo požadovat po ostatních dědicích vypořádání, pokud se staral o zůstavitele delší dobu nebo přispěl značnou měrou k udržení nebo zvětšení majetku zůstavitele peněžitou podporou nebo podobným způsobem. Vypořádání těchto nákladů se dědici poskytne ve výši přiměřené trvání a rozsahu toho, co plnil, a hodnotě pozůstalosti. O tuto výši se zvětší dědický podíl dědice, který uvedené náklady vynaložil. S ohledem na uvedené by tedy náklady, které jste vynaložila na péči o rodiče a na zhodnocení domu vybudováním bytu v půdním prostoru, měly být v dědickém řízení při rozdělení pozůstalosti zohledněny.

Vzhledem k tomu, že bohužel nejsem pro nedostatek informací schopna poradit konkrétní postup, doporučuji Vaši situaci konzultovat s advokátem, který bude lépe schopen poradit další kroky.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz