Rakovina slinivky břišní - reakce na chemoterapii

Odpověď na dotaz ze dne 7. 5. 2008 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Již jednou jsem se dotazovala na zdravotní stav mého přítele, a protože Vaše odpověď byla velice otevřená a upřímná, dovoluji si požádat o radu ještě jednou.
Můj přítel podstupuje při rakovině slinivky chemoterapii jednou za týden ve třítýdenním cyklu. Vím, že mu tato terapie život nezachrání, jen mu jej prodlouží a měla by způsobit snad i to, že jeho fyzický stav alespoň na určitou dobu bude víceméně plnohodnotný (vzhledem k nemoci, celkové slabosti určitě svým způsobem omezený). Zatím máme za sebou tři třítýdenní cykly, podle lékařky jsme tak zhruba v polovině léčby (pokud vše půjde dobře), přítel však má po chemoterapii velké problémy. Celková slabost a únava je mi pochopitelná, patří však k normálním projevům i třes, pocení, (není způsobeno nízkou hladinou glykémie, to hlídám), nadýmání, problémy s vylučováním velké kolísání hladiny glykémie - až na 1,7, v poslední době i neklid a těsně po aplikaci i dýchací potíže a souhrnně mohu říct, že stav se ani po třech měsících nezlepšil. Lze snad usuzovat, že chemoterapie neúčinkuje nebo se zlepšení stavu ještě projeví nebo mám být ráda, že mu není ještě hůře? Asi jsem očekávala, že se jeho stav více zlepší, je však od začátku léčby stále stejný. Má to tak být?
Asi jsou mé otázky velmi laické a obecné, ale při neoperovatelné rakovině tohoto typu s metastázami asi větší detaily není třeba poskytovat. Krevní testy však jsou stále v normě, ani poškození dalších orgánů prý není z rozborů krve patrné. Neznám nikoho dalšího, kdo by prodělal nebo se setkal s průběhem této choroby, takže nemám s čím porovnávat a nevím, jestli je ještě jiný způsob, jak mu ulehčit.
Děkuji i za předešlou odpověď a doufám, že i na některé z mých dotazů mi budete moci poradit.

Jana

Popisujete stav vašeho přítele, který podstupuje chemoterapii a zdá se vám, že má negativní účinky.

Vážená paní Jano,

Váš přítel má velmi závažné onemocnění a navíc podstupuje náročnou onkologickou léčbu. Z Vašeho popisu soudím, že dostává chemoterapii lékem, který se jmenuje gemcitabin (firemní název je Gemzar). Někdy je při paliativní onkologické léčbě nemožné rozpoznat, které potíže jsou vyvolány nádorem a které onkologickou léčbou. Ať je tomu jakkoliv, je třeba během léčby chemoterapií využívat intezivní podpůrnou léčbu (= léčba bolesti, léčba nevolnosti, léčbě zácpy, léčba deprese, léčba poruch spánku, dietní a farmakologická podpora chuti k jídlu). Někdy je to ovšem tak, že i přes maximální podpůrnou léčbu se během chemoterapie pacient cítí výrazně hůře, než před jejím zahájením. Zde je potřeba společně s ošetřujícím okologem zodpovědně zvážit, jestli nenastal čas chemoterapii ukončit a zaměřit se v další léčbě čistě na mírnění potíží, které nádor působí. Tato situace a toto rozhodnutí není nikterak vyjíměčné. Gemzar klinicky pomůže přibližně 40-50% pacientů. To ovšem znamená, že 50-60% vůbec nepomůže. Pokud jde o sklon k hypoglykemiím, je třeba o tom hovořit s onkologem a zvážit nasazení kortikoidů. Třes a chvění po chemoterapii může mít řadu příčin. Jednou, poměrně častou je nežádoucí účinek léku metoklopramidu (např. Cerucal, Degan), který se obvykle dává před Gemzarem proti nevolnosti. Pokud mívá Váš přítel tyto stavy pravidelně po aplikaci těchto léků, je na zvážení jeho nahrazení jinám lékem proti nevolnosti.

Celkově bych tedy ráda shrnula: paliativní chemoterapie by měla pacientovi zlepšovat kvalitu života. Pokud to nedělá, přestává být “paliativní” (=zmírňující) a mělo by se zvážit, zda je dobré v ní pokračovat. Podpůrná léčba ve výše popsaném smyslu je samozřejmě indikovaná i nadále.

Přeji Vám hodně sil

MUDr. Regina Slámová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Regina Slámová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz