Rakovina plic - jemožné se postarat o nemocného doma?
Obracím se na lékaře s prosbou o dpověď: Můj tatínek ,77 let,má cca měsíc diagnostikován rozsáhlý malobuněčný karcinom plic, levá plíce , nádor prorůstá do mediastina. (12x9x11 cm)Metastázy nezjištěny (scinti kostry neznáme dosud výslede). Aplikována paliativní chemoterapie, po první dávce zpočátku jen mírné obtíže(zvracení,nechuť).Po týdnu průjem, závratě,zjištěn prudký pokles tlaku a následně krvácení do tráv.traktu (masivně tmavá krev ve stolici,průjem).Nebyl schopen se udržet na nohou,kolaboval i vsedě. Domácí péče se i obvod.lékařce zdála v této situaci nemožná. V nemocnici dostal dávky krve a má připojeny "kyslíkové brýle".Tatínek si velmi stěžuje, že jsme ho dali do nemocnice,nepamatuje si na své kolapsové stavy, obviňuje nás a zlobí se, přes naše ujišťování,že si ho okamžitě, jak to bude možné, vezmeme domů. Jsme připraveni se o něj doma starat, střídavě pomáhat mamince s péčí o něj.Nicméně jsme všichni zaměstnáni a naše časové možnosti jsou omezené.Prakticky by maminka musela s ním být denně min. 10 hod. sama. Ptám se na to, zda považujete domácí péči v tomto stavu za trvale možnou (potíže s dýcháním, připojení na kyslík) nebo zda budou nutné alespoň krátkodobé hospitalizace ke zlepšení stavu. Další chemo již odmítá, jeho rozhodnutí akceptujeme a jsme připraveni mu pomáhat a provázet ho.Rovněž odmítá veškerá další vyšetření -pokud odmítne léčení a bude v budoucnu nutná lékařská péče -není pak problém s hospitalizací na témže oddělení?
Podle toho, co popisujete, se nacházíte ve složité životní situaci, kdy Vás zasáhla nemoc tatínka, o kterého se chcete co nejlépe starat, zárověň je ale jeho zdravotní stav momentálně tak vážný, že je nutná hospitalizace. Ptáte se, co bude dál a zda bude možné se o něj doma postarat.
Dobrý den, Marie.
Nebuďte smutná z toho, že Vám tatínek vyčítá, že jste ho dali do nemocnice, v takto vážném stavu se opravdu stává, že nemocný není schopen reálného pohedu na situaci. Vy si nic nevyčítejte a jen mu zkuste trpělivě vysvětlit situaci a pokud se bude i tak zlobit, nezlobte se na něj a prostě jen buďte s ním. Za jeho zlobou může být i strach a úzkost. Zeptejte se lékařů, zda má léky, které by mu mohly pomoci — například antidepresiva a anxiolytika (léky proti úzkosti).
Velmi obdivuji Vaši statečnost a rozhodnutí starat se o tatínka doma a naprosto chápu Vaše obavy. Vzhledem k tomu, že neznám přesně tatínkův zdravotní stav, nemohu Vám zodpovědně říci, jestli pro něj bude domácí péče únosná. V zásadě lze ale doma pečovat i o pacienty ve vemi těžkém stavu, jde jen o to, kolik na to máte sil a jaké jsou vaše možnosti — možnost zajištění pomoci v místě bydliště. Pro nemocné, kteří potřebují “kyslík”, tak jak ho má Váš tatínek v nemocnici, lze vypůjčit pro domácí použití přístroj tzv. “koncentrátor kyslíku”. Musíte ale také počítat s tím, že tatínkův stav se bude pravděpodobně zhoršovat a bude třeba trvalé přítomnosti u něj a náročné péče, jak psychicky, tak fyzicky. Je nutné zvážit, jak na tom jste a zda jste schopni tuto péči zvládnout. Pomoci Vám mohou i pečovatelky, které mohou docházet domů a pomoci s hygienou a dalšími úkony, je to vždy ale jen na krátky časový úsek. Dále je třeba spolupracujícího praktického lékaře, který bude ochoten tatínka navštěvovat a předepisovat mu léky. Pokud by ve Vašem okolí byly dostupné služby tzv. mobilního (domácího) hospice, jistě by Vám tento tým lidí byl schopen s péčí o tatínka pomoci.
Pokud tatínek odmítne další léčbu a vyšetřování, na což má pochopitelně plné právo, neznamená to, že by mu již neměla být poskytnuta další zdravotní péče v nemocnici. Naopak, na místě je paliativní péče (péče, která zabraňuje bolesti a jiným obtížím a umožní důstojné umírání), kterou samozřejmě může absolvovat na tom samém oddělení. Jde jen o to, se zdravotníky o Vašich názorech a rozhodnutích mluvit, nechat si vše vysvětlit a společně se domluvit na tom, co bude pro Vašeho tatínka nejlepší.
Chtěla bych Vám nabídnout ještě jedno řešení Vaší nelehké situace — lůžkový hospic. Hospic je zdravotní zařízení, které slouží umírajícím, je to jakási nemocnice se vším, co k tomu patří (personál, zařízení), kde je jasné, že se pacienti již nevyléčí a je jim poskytnuta co nejlepší péče tak, aby jejich odchod ze života byl klidný a důstojný. Tomu je uzpůsobena léčba i režim. Například je po dohodě možné, aby příbuzní s nemocným trávili i 24hodin denně, nebo dojížděli dle jejich časových možností. Nemocnému pak je poskytnutá plná lékařská a ošetřovatelská péče, je možnost i psychologické podpory jak nemocnému, tak i rodině. Nevím, kde bydlíte a jaké jsou Vaše možnosti, podívejte se proto například na adresu www.hospice.cz, kde můžete zjistit, kde se ve Vašem okolí nachází nejbližší hospic, poradit by Vám měli i v nemocnici, kde jistě mají přehled o možnostech ve Vašem okolí.
Přeji hodně sil a ochoty okolí pomoci Vám při doprovázení Vašeho nemocného tatínka. Držím palce, ať je pro Vás i toto nelehké období cestou, na které budete moci být tatínkovi oporou, jistě je to to nejcennější, co mu můžete dát.
S úctou a pozdravem
Jana Michlová