Rakovina kostí

Odpověď na dotaz ze dne 27. 4. 2012 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer.Můj otec má rakovinu kostí a špatně chodí a necítí nohy skoro vůbec-ruce už ano.Ležel v nemocnici na neurologii asi týden než mu zjistili,co mu je.2 měsíce trpěl bolestmi a nemohl spát doktoři si mysleli, že má zablokovanou krční páteř.Teďko pojede do Plzně ještě na nějaká vyšetření.Bojíme se , aby neochrnul.Jak se tato rakovina léčí a jaká je naděje na uzdravení?Děkuji.

Lucie

Píšete o vážném zdravotním stavu Vašeho tatínka, který má postižené kosti rakovinou, má problémy s chůzí a s citem v nohách. Bojíte se, aby neochrnul, a ptáte se, jak se taková rakovina léčí.

Vážená Lucie,

rozumím Vašim obavám i snaze tatínkovi pomoci. Bohužel však na Vaši otázku nejsem schopna odpovědět. Důvodem je to, že nádorů — rakovin, které mohou postihnout kosti, je velké množství a léčebné možnosti se velmi výrazně liší u jednotlivých typů. Nejčastěji jsou kosti potiženy druhotně, takzvanými metastázami. Jde o rozšíření nádorů z původního, výchozího zdroje na další místa těla. Typické je to například pro nádor prostaty, který u mužů patří k těm nejčastějším. Ale také například nádory plic, žaludku a jiných částí trávicího ústrojí se mohou šířit do kostí. Další možností je třeba mnohočetný myelom, nádor vycházející z krvetvorné tkáně. Nádorů vycházejících skutečně původně z kostní tkáně je velmi málo. I tak se mohu ale domnívat, že nádor bude pravděpodobně rozsáhlejší a možnosti jej úplně z těla odstranit spíše menší. U každého nemocného, u něhož je zjištěno nádorové onemocnění, se lékaři snaží zjistit, odkud nádorové buňky původně pocházejí, jaké je jejich chování, často provádějí velmi podrobné zkoumání nádorových buněk a zjišťují, jak moc se již nádor stačil rozšířit. Teprve pak je možné určit nejlepší možnou strategii léčby. Takže pokud ještě toto vše není u Vašeho tatínka zjištěno, nelze ani říci, jak, čím a zda vůbec léčit.

Pokud jde o Vaši obavu z ochrnutí,  je jistě oprávněná. Určité riziko ochrnutí tatínkovi hrozí. Ale opět, dokud nebudou lékaři znát odpovědi na výše zmíněné otázky, nelze se vyjadřovat k možné léčebné metodě. Možností je více a bude záležet na mnoha faktorech, jaký postup bude nakonec zvolen.

Bude-li tatínek souhlasit, promluvte si společně s ošetřujícím lékařem a vyptejte se ho na vše, co byste chtěli vědět. Jen tatínkův ošetřující lékař Vám může dát bližší odpovědi.

Držím Vám palce, aby výsledky vyšetření byly pro tatínka co nejpříznivější.

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz