rakovina

Odpověď na dotaz ze dne 18. 5. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

můj strýc je po stomické opraci.Ve střevech má rozsáhlý tumor.Nyní leží v nemocnici, má bolesti a už nemůže chodit. Slíbila jsem mu, že nedovolím, aby ho dali do LDN. Bydlí v domě s pečovatelskou službou. Prosím pomozte mi radou.Chtěla bych, aby se vrátil zpátky do svého bytu v domě s peč. službou dožít.Chtěla bych se dozvědět jestli je možné, aby tam za ním chodila zdravotnice dávat mu léky tišící bolesti, případně pomohla očistit stomický otvor na břiše.Jsem z celé situace velmi nešťastná. Za všechny rady předem děkuji.Prosím odepište co nejdříve.

Dagmar
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Dagmar,

obracíte se na nás s prosbou o radu či doporučení, jak postupovat v situaci, kdy byl Váš onkologicky nemocný strýc hospitalizován a jeho zdravotní stav mu nyní komplikuje návrat do domova s pečovatelskou službou, kde dosud bydlel. Ráda byste strýci pomohla, aby se do svého domova vrátil a mohl tu strávit zbytek svého života, jak si pravděpodobně i on sám přeje. Zároveň je Vám zřejmé, že bez každodenní odborné podpory zdravotníků, kteří by mohli zajišťovat strýci potřebnou pomoc v domácím prostředí, to nebude možné. Hledáte informace o tom, jestli takové služby existují a zda by takto mohla být uspokojivě u strýce zajištěna léčba bolesti a péče o stomický otvor.

Pomoc, kterou hledáte, mohou zajistit například pracovníci domácího hospice, jestliže v místě, kde se pečovatelský dům nachází, taková služba působí. Přehled domácí hospicové péče naleznete zde.

Pokud se pečovatelský dům nachází na území hlavního města Prahy, můžete ohledně nabídky služeb kontaktovat pracovníky poradny domácího hospice Cesta domů na telefonních číslech 283 850 949, 775 166 863. Konkrétnější představu o podobě hospicové péče v domácím prostředí můžete získat také na webových stránkách www. cestadomu.cz v oddíle Domácí hospic.

Mezi důležité podmínky přijetí do péče Cesty domů i většiny ostatních domácích hospiců patří celodenní přítomnost pečujícího (příbuzného či jinak blízkého člověka) v domácnosti nemocného. V praxi to znamená, že alespoň jeden blízký musí být připraven převzít odpovědnost za každodenní 24hodinovou péči o nemocného, tak aby byl schopen zajistit podávání léků dle rozpisu lékaře, péči o hygienu a obsluhu nemocného a vstup členů multdisciplinárního týmu hospice do domácnosti dle aktuální potřeby. V případě Vašeho strýce by tedy bylo potřeba informovat se, jaké konkrétní služby je tamní pečovatelská služba schopna strýci poskytovat a v jakém rozsahu a pokud by taková pomoc nebyla dostatečná, je pak nasnadě zvážit, zda je možné mezery v péči vyplnit přítomností někoho z Vaší rodiny či přátel strýce tak, aby byla potřebná podmínka splněna.  

Zdravotnickou službu v domácím prostředí mohou poskytnout také agentury domácí péče (home care) na předpis praktického lékaře.

Ukázalo-li by se, že strýc potřebuje tak intenzivní péči, kterou v pečovatelském domě nebude možné mu ani při dobré vůli a snaze zajistit, stále Vám zůstává možnost nabídnout mu pobyt v lůžkovém hospici, který dnes poskytuje důstojnou alternativu a je tam možný současně pobyt členů rodiny či přátel. Kontakty na lůžkové hospice v ČR naleznete zde.

Paní Dagmar, držím Vám palce, abyste pro strýce v jeho obtížné situaci nalezla co nejlepší řešení a také aby on sám mohl vnímat a cítit Vaší podporu, kterou mu svou péčí a starostlivostí projevujete.

S přáním odvahy a síly do dalších dní,

Lucie Přádová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lucie Přádová

Mgr. Lucie Přádová

sociální pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz