Proplatí mi dědicové náklady na pohřeb mého bratra? Jak může dědit i jeho bývalá žena dva roky po rozvodu?
Dobry den, prosim o radu, pecovala jsem o umirajiciho rozvedeneho bratra , zaplatila jsem pohrebne a pry dedicove me nemusi pohrebne proplatit , a dalsi dotaz , bratr byl rozvedeny pouze dva roky a pani notarka rekla ze pry bude dedit i jeho byvala manzelka protoze to neni vic jak tri roky , jak takova zenska ktera mu s nezletilou dcerou tolik ublizila vubec se onej nezajimala jenom o jeho penize , tak ona ma narok na podil , hodne smutne a nepochopitelne, dekuji za odpoved
Píšete, že jste pečovala o svého bratra, když umíral a zaplatila jste náhlady na jeho pohřeb. Ptáte se, jestli máte nárok, aby Vám dědici tyto náklady proplatili. Pozastavujete se také nad tím, že má nárok na dědictví bývalá žena Vašeho bratra, se kterou byl už dva roky rozvedený. Dodáváte, že se o Vašeho bratra nestarala a velice mu ublížila.
Dobrý den,
dle zákona se náklady pohřbu hradí z pozůstalosti (dědictví) zemřelého. Jestliže jste pohřeb zaplatila ze svých vlastních prostředků, máte nárok na to, aby Vám dědici tyto náklady z dědictví uhradili. Obraťte se proto na notářku, která dědické řízení vede, a přihlašte svou pohledávku vůči dědicům do dědického řízení. Nezapomeňte si připravit veškeré doklady prokazující, že jste náklady pohřbu uhradila.
Co se týče tříleté lhůty od rozvodu, ta je v dědictví důležitá v případě, že v průběhu tří let od rozvodu nedošlo k podání návrhu a vypořádání společného jmění manželů. Jestliže tedy notářka říká, že „bude dědit i bývalá manželka“, pravděpodobně tím míní, že má bývalá manželka Vašeho bratra nárok na polovinu majetku ze společného jmění manželů, tj. majetku, který oba manželé v manželství vlastnili společně.
S pozdravem
Barbora Steinlauf