Jaká je prognóza po operaci tubulárního adenokarcinomu v oblasti tlustého střeva?
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na svého manžela. Bez rizikových faktorů časné recidivy nádoru. Manžel má 53 let a je momentálně v dobré kondici, navíc denně sportuje. Chtěla bych se zeptat jaká je jeho prognoza, jakou má šanci na úplné vyléčení? Dále bych se chtěla zeptat jak moc může fyzicky namáhat tělo, je možné aby se vrátil ke své práci když před operací pracoval manuálně. Četli jsme, že pacientům po těchto operacích hrozí. Před 6 měsíci byl operován pro Tubulární adenokarcinom v oblasti tlustého střeva. Celý nádor mu byl při operaci odstraněn. Chemoterapie mu nebyla indikována. Nádor mu byl nalezen v klinickém stádiu 2A(T3 N0 M0 G1) v případě fyzické námahy kýla. Nebylo by vhodnější aby šel do invalidního důchodu? Moc Vám děkuji za odpověď.
Manžel byl před 6 měsíci operován pro Tubulární adenokarcinom v oblasti tlustého střeva. Celý nádor mu byl při operaci odstraněn. Chemoterapie mu nebyla indikována. Nádor mu byl nalezen v klinickém stádiu 2A(T3 N0 M0 G1). Jaká je jeho prognoza, jakou má šanci na úplné vyléčení?
Vážená paní Marie,
na základě statistických údajů lze obecně říci, že 5-ti leté přežívání pacinetů s nádory tlustého střeva ve stadiu 2A je 60 — 80%. Toto stadium označuje nádor, který sice prorostl celou stěnou střeva, ale uzliny odebrané při chirurgickém odstranění byly mikroskopicky bez nádorových buněk a nejsou přítomny ani vzdálené metastázy.
Označení G1 znamená, že nádorové buňky jsou hodně podobné původním střevním buňkám a jejich chování není příliš agresivní. Ovšem jde o statistické údaje. Hodně záleží i na dalších faktorech, jako jsou případné další nemoci, fyzická kondice, ale i psychická vyrovnanost. Podle toho, co píšete, se zdá, že manžel je na tom velmi dobře. I když Vašeho manžela neznám, myslím si, že odchod do invalidního důchodu by mu neprospěl a z lékařského hlediska k tomu ani není důvod. Manžel je aktivní sportovec, pracoval manuálně a odchod do důchodu by vlasně mohl znamenat přisouzení těžké, invalidizující nemoci — a tak tomu zřejmě u Vašeho manžela není.
Pokud jde o Vaše obavy z případné břišní kýly v místě chirurgické jizvy, bylo by lépe se vyptat chirurga. Já sama chirurg nejsem a přesné statistické údaje neznám. Vzniku kýly lze do jisté míry předcházet. Doporučuje se nezdvihat těžké předměty, přiměřeně posilovat břišní svaly a vyhnout se zácpě. Také nadváha a nebo naopak výrazný pokles tělesné váhy mohou zvyšovat riziko vzniku kýly. Můžete manželovi pořídit kýlní pás. Existují pásy přímo určené pacientům po operacích břicha jako prevence vzniku kýly.
Vážená paní Marie, přeji Vám i Vašemu manželovi ještě mnoho aktivních let,
s pozdravem MUDr. Irena Závadová