Přítel týral svou partnerku, ta ho opustila, a on se oběsil. Partnerka se zhroutila a trpí pocity viny. Jak ji pomoci?
Dobrý den, jmenuji se Veronika můj příběh je na delší vyprávění tak ho shrnu do pár bodů. Mám kamarádku která měla přítele, z prvu skvělý vztah než ji začal stranit okolí omezovat, nedovolil jí chodit do práce atd. dopadlo to tak že situace se stupnovala a začal ji i fyzicky napad že chodila s monokli, modřiny. Napadal ji jen tehdy když se opil a on v této fázi byl opravdu nepříčetný, pořád jí říkal jak jí miluje, stále se jí ptal na totéž, podezíral jí z nevěry a tak dál..... Jinak za normálních okolností byl hodný kluk. Nesměl pít..... jeho agresivita se začala stupnovat že byla k jejich případu 2 krát volaná policie, následné vykázání jeho.... a nastal okamžik jeho přemlouvání, slibování, a opravdu se snažil tak se k němu kamarádka vrátila.... chtěla se rozejít.... nešlo to. Milovala ho..... chtěla mu odpustit ( je to opravdu klidn ženská, bude jí 40 let, a já osobně jsem jí nikdy neslyšela křičet být zlá...) první 3 měsíce vše jak má být ale pak během 14 dní se situace opakovala, bití bylo na dením pořádku, alkohol užíval ve velkém množství a přidala se i marihuana- její kouření, tak se agresivita stupnovala až jednoho dne kamarádka utekla, utekla ke mě zbitá s monokly, postup byl následující volala jsem policii opravdu chtěla od něj odejí, bez osobních věcí jsem ji odvezla k jejím rodičům kde byla 4 dny a pak se chtěla vrátit pro osobní věci, mě a manžela poprosila jestli bychom jí neudělali dorovod protože se ho opravdu bála, souhlasili jsme. to co nás čekalo je ted naše noční můra. Přítel byl zbalen ale...... našli jsme ho oběšeného v jejím domově, dál nebudu rozepisovat, byla to krutá rána kterou jsme nečekali. Kamarádka se zhroutila, zavolali jsme policii, sanitku.... postup asi znáte...... Je opravdu zhroucená, zbortil se jí svět.... byla několik dní u rodičů, ale psychický nátlak z okolí jí donutil se vrátit k ní domů kde se to vše událo.....byla tam první noc sama, já nemohu mám 2 děti a svou rodinu. Pomáhám jí jak jen mohu ale mám ted o ní strach..... je tam sama na místě kde se vše stalo, opravdu není nikdo kdo by tam s ní byl, bere prášky na spaní a uklidnění.... vzala si jich poněkud moc a je opravdu mimo,nechce doktory..... nevím co mám dělat.... jak ji pomoci..... mm strach že bude dělat hlouposti.... vinu za smrt přítele si samozřejmě dává...... ona však byla týraná a mlácená. Můžete mi poradit kam se mám obrátit, jak jí pomoci, co pro ni mohu udělat? A to už byla relativně tak v pohodě....... první dny byly kruté pak to trošku opadlo ale zas je na tom hůř....... Díky a jsem s pozdravem
Dobrý den, Veroniko,
napsala jste nám o své kamarádce, která procházela vztahem s patrně psychicky nemocným člověkem. Nedokázala se od něho odpoutat rozchodem a vztah ukončil partner sebevraždou. Kamarádka nyní prožívá velmi náročné období – má za sebou neharmonický vztah i s týráním, vyrovnává se se sebevraždou blízké osoby, prožívá ztrátu a pravděpodobně prochází celým spektrem psychických stavů, které souvisí s její minulostí i současností. Navíc okolo sebe nejspíš nemá dostatek podpůrných osob, které by mohly zastat výraznější péči o ni.
Vypadá to, že Vaše kamarádka potřebuje hlavně odbornou péči. Není asi možné, abyste vlastními silami zmohla tak náročný psychický stav své přítelkyně. Podobně jako ona nemohla zachránit svého partnera, asi jednoduše nejde, abyste zastala podporu, která bude nejspíš vyžadovat farmakologickou léčbu a pravděpodobně se neuděje v rámci jednoho dne. Myslím, že by Vám mohlo pomoci, kdybyste byla ke své kamarádce pokud možno citlivě upřímná – pokud by mezi vámi padlo, že o ni máte velkou starost a zároveň víte, že Vaše síly na to nestačí, pak už ji můžete požádat o to, aby zkusila i odbornou péči a pomohla Vám tak rozdělit obavy či odpovědnost mezi další lidi, kteří jsou v tomto směru zkušení a mají větší škálu nástrojů. Doporučujte jí opakovaně linky důvěry pro dospělé (ww.capld.cz), kam může volat kdykoliv (ať už ve chvílích, kdy se jí přitíží, nebo když bude chtít o všem v klidu přemýšlet), psychology, případně léky od psychiatra či praktického lékaře. Bývá vhodné takovému člověku dávat už přímo vyhledané kontakty, aby je mohl použít okamžitě, když bude potřebovat a nemusel už nic dalšího hledat. K jejímu stavu patří i odmítání kontaktu s odborníky, je to běžné. Přesto bývá vhodné opakovaně tuto péči nabízet jako podporu, ne nutně jako řešení – aby na to nebyla sama, aby mohla kdykoliv o svých potížích a pocitech mluvit… Můžete třeba kamarádce ukázat svou otázku i odpověď v naší poradně, která jí může pomoci reflektovat situaci, do které se dostala – pokud uvážíte za vhodné sdělit jí, že i Vy sama hledáte pomoc pro její situaci, která je opravdu moc těžká.
Pokud by tato Vaše péče nepomáhala nebo byste měla stále velké starosti, doporučuji Vám obrátit se přímo na některé odborné pracoviště a tam celou situaci třeba opakovaně a aktuálně konzultovat osobně s odborníkem (také přes linky důvěry či další krizová pracoviště – v Praze např. Centrum krizové intervence nebo RIAPS — obě centra mají konkrétní kontakty i na jiné regiony ČR).
Přeji Vaší kamarádce dost sil a odvahy nechat si pomoci,
Zuzana Vondřichová