Příspěvek na péči
Dobrý den,
mám babičku, které je 82 let. Nyní je v LDN. Je po operaci stehenního krčku. Po předešlých zlomeninách má částečně ochrnuté ruce. Chodí v chodítku, ale jinak je závislá na pomoci druhých. Chtěla bych si ji vzít k sobě domů. Jsem ale rozvedená a mám osmiletou dceru. Jak by to bylo s financemi? Všechny 3 nás z jednoho babiččina důchodu neuživím. Je možnost zažádat ještě o nějaký příspěvek? Příspěvek na bezmocnost babička zatím nemá, nebyl ji přiznán.
Děkuji za odpověď.
Šindelářová
Dobrý den, paní Šindelářová,
píšete, že Vaše babička je po operaci krčku a je závislá na pomoci druhých. Nyní je v LDN. Chtěla byste si ji vzít k sobě domů a zvažujete jak byste vyšla s financemi. Ptáte se, zda je možné zažádat o nějaký příspěvek. Příspěvek na bezmocnost babička zatím nemá, nebyl jí přiznán.
Oceňuji, že si zvažujete vzít babičku k Vám domů a snažíte se najít informace o možnostech příspěvků tak, abyste zvládla při každodenní péči o babičku, pokrýt finanční výdaje.
Domnívám se, že první variantou, kterou můžete zkusit, je, aby babička zažádala o příspěvek na péči a to vzhledem k jejímu zhoršenému zdravotnímu stavu. Je třeba počítat s tím, že posouzení nároku na tento příspěvek trvá několik měsíců, nicméně po jeho přiznání se vyplácí zpětně od data podání žádosti. Žádost o příspěvek můžete podat za babičku Vy, ovšem je nutné, aby podepsala formulář žádosti. Více informací o příspěvku na péči naleznete zde na tomto portále v odkazu finanční podpora .
Pokud jste zaměstnaná a byla byste nucena kvůli péči o babičku opustit zaměstnání, můžete zažádat o podporu v nezaměstnanosti, za předpokladu, že budete splňovat podmínky nároku na ni. Více informací o podpoře v nezaměstnanosti naleznete na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí. Spolu s žádostí o podporu v nezaměstnanosti je ovšem třeba se zaregistrovat jako uchazeč o zaměstnání. Můžete zkusit požádat o příspěvek na bydlení na odboru státní sociální podpory v místě Vašeho bydliště. Touto dávkou stát přispívá na náklady na bydlení rodinám a jednotlivcům s nízkými příjmy. Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu přihlášený v bytě k trvalému pobytu, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem.
Dále existují ještě dávky v hmotné nouzi. Více informací naleznete také na portálu MPSV.
Žádosti o dávky v hmotné nouzi je třeba podat na sociálním odboru, úřadu v místě Vašeho bydliště.
Podala jsem Vám pouze orientační přehled v sociálních dávkách. Pro více informací se můžete informovat přímo na konkrétních úřadech, kde získáte i potřebné formuláře.
Vážená paní Šindelářová, přeji Vám hodně sil, trpělivosti i klidu do nadcházejícího období.
S úctou a pozdravem
Irena Buchtová