příspěvek na péči

Odpověď na dotaz ze dne 7. 12. 2012 zobrazit původní dotaz

dobrý den. prosím o odpověd.mám příspěvek na péči ve třetím stupni, a je také další stupen,jestli ano, co je potřeba splnovat k přiznání. děkuji. františek.

františek
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, pane Františku,

píšete, že máte příspěvek na péči ve třetím stupni a nás se ptáte, zda existuje ještě nějaký další stupeň a co je třeba splnit k jeho přiznání.

Příspěvek na péči rozlišuje čtyři stupně závislosti – tedy ano, je ještě jeden další stupeň nad třetím, který máte přiznaný a to IV. stupeň pro ty, kteří jsou plně závislí na cizí pomoci. Ve Vaší situaci, kdy už máte příspěvek na péči přiznán, je možné podat Obrázek odebrán.Návrh na změnu výše přiznaného příspěvku na péči , a to za předpokladu, že nyní Váš stav vyžaduje větší rozsah péče než v době, kdy proběhlo původní šetření.

Podle § 8 Zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách se považuje za závislou osobu starší 18 let věku na pomoci jiné fyzické osobyvestupni IV (úplná závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu není schopna zvládat devět nebo deset základních životních potřeb a vyžaduje každodenní pomoc, dohled nebo péči jiné fyzické osoby.

Při posuzování stupně závislosti se hodnotí schopnost zvládat následující základní životní potřeby:

a) mobilita,

b) orientace,

c) komunikace,

d) stravování,

e) oblékání a obouvání,

f) tělesná hygiena,

g) výkon fyziologické potřeby,

h) péče o zdraví,

i) osobní aktivity,

j) péče o domácnost.

Schopnost zvládat tyto potřeby se hodnotí ve vztahu ke konkrétnímu zdravotnímu postižení a režimu stanovenému ošetřujícím lékařem. Rovněž se hodnotí funkční dopad dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu na schopnost zvládat základní životní potřeby; přitom se nepřihlíží k pomoci, dohledu nebo péči, která nevyplývá z funkčního dopadu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu.

Dále zákon říká, že pro uznání závislosti v příslušné základní životní potřebě musí existovat příčinná souvislost mezi poruchou funkčních schopností z důvodu nepříznivého zdravotního stavu a pozbytím schopnosti zvládat základní životní potřebu v přijatelném standardu. Funkční schopnosti se hodnotí s využíváním zachovaných potenciálů a kompetencí fyzické osoby a využíváním běžně dostupných pomůcek, prostředků, předmětů denní potřeby nebo vybavení v domácnosti, veřejných prostor nebo s využitím zdravotnického prostředku.

Bližší vymezení schopností zvládat základní životní potřeby a způsob jejich hodnocení stanoví prováděcí právní předpis.    

S pozdravem

Tereza Bímová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz