Při operaci otce došlo ke komplikaci a prý se už neprobudí. Jak je možné, že to lékaři zjistili až po čtyřech dnech? Jaká je prognóza?
Dobry den. Jsem dcerou postiženého ischemickou prihodou(trombem) pri operaci 4 .bypasse.(12dni)od udalosti , kdy postizeni zjistili lekari po 4 dnech po operaci ,kdyz se otec neprobozel z narkozy.Pri operaci udajne doslo ke komplikacim ,kdy bylo potreba snizit tlak na par sekund., kdy tedy se lekari domnivaji ze v tento cas nejspis probehla mrtvice. Rikam si, ale, jak je mozny a nedokazu pochopit, jak je mozny ,ze zjisteni probehlo az za tak dlouho a proc je postizeni tak vysoke zadni casti mozku, kde v jedno polivine z 1/4a v druhe polovine z 1/3 kde i samozrejme byl zasazeny mozecek.? muj otec je ve stavu kdy se mu nejspise neprobudi vedomi a vse k tomu. Lezi na JIP, kde tedy jsem i pochopila dle naznaku, ktery mi lekari servirovali postupne cely tyden, ze nema zadne nadeje.Pri me nadeje umira az posledni. Muj mozek to neprijima.Jen si rikam, proc to servirovani informaci vysvetlivani
jen z casti postupne pro me je to horsi ,nez kdyby zvolili primou sdelovaci cestu. Jake jsou prognozy pro tak postizeneho cloveka z praxe ? Kde jinde jeste se muzu poptat na spravnist postupu pri operaci ? Proc zjisteni az po takove dobe ? Co mam delat ?Dekuji Bedriova
Váš otec podstoupil operaci srdečních tepen, tzv. čtyřnásobný bypass. V průběhu operace, dle informací, které máte, došlo ke komplikující mozkové příhodě, kdy mozek po určitou dobu trpěl nedostatkem kyslíku a došlo k jeho poškození. Lékaři předpokládají, že se Váš tatínek z bezvědomí neprobudí.
Ptáte se, jak je možné, že postižení mozku lékaři odhalili až po několika dnech a jestli je nějaká naděje, že se Váš otec z bezvědomí probere. Chtěla byste vědět, zda nedošlo v průběhu operace k pochybení a kdo by to mohl posoudit. Způsob, jakým s Vámi lékaři stav Vašeho otce komunikují, je pro Vás nepřijatelný, máte pocit, že s Vámi nemluví narovinu a informace Vám sdělují postupně a neúplně.
Dobrý den, paní Bedriová.
Nacházíte se skutečně ve velmi těžké situaci. Zcela rozumím všem Vašim nejistotám. Váš otec šel na operaci, která mu měla zlepšit kvalitu života a hlavně život prodloužit. Vypadalo to, že operaci zvládl, a když jste čekala, že už mu bude jen lépe, tak Vám najednou sdělili, že je vše úplně jinak a že se Váš otec už neprobudí. Takové situaci se dá opravdu velmi těžko porozumět a realitu přijmout. Na to potřebujete víc času a samozřejmě jasné a srozumitelné informace. K tomu, co se přesně stalo a jak k tomu mohlo dojít, se nemohu vyjádřit. Jednalo se však o velmi náročný a dlouhý výkon s dlouhou narkózou a i při veškeré monitoraci mohlo dojít k mnoha rizikovým situacím. Každý zákrok je zatížen určitými riziky, i při pečlivé monitoraci a správném postupu lékařů. Z informací, které mám, nemohu posoudit, jak operace probíhala a zda se dalo cokoliv udělat lépe. To, že se poškození mozku zjistilo až po 4 dnech, není neobvyklé. Probouzení k vědomí probíhá po tak dlouhé operaci u pacientů zatíženými různými přidruženými nemocemi velmi individuálně a rozsah postižení mozkových funkcí nemusí být patrný bezprostředně po operaci. Zpočátku se nedá rozpoznat ani na zobrazovacích vyšetřeních (CT či MRI mozku), ale až dle průběhu a opakovaným vyšetřením s odstupem několika dnů. Na vyšetřeních se totiž rozsah ischemií postižené mozkové tkáně zobrazí později.
Způsob komunikace ošetřujících lékařů Vašeho otce také posoudit nemohu, ale to, že Vás informují postupně a po částech, může být skutečně dáno tím, že i oni získávají náhled na situaci podle nových výsledků průběžných vyšetření. Je moc dobře, že pro Vás naděje umírá poslední. Jen je potřeba dát si pozor na naději falešnou, která Vás může ještě více vyčerpat. Pokud soustředíte všechnu energii do iluzí, nebo do pátrání po něčem, co nejde změnit, může Vám utíkat čas na to, co je pro Váš vztah s tatínkem nejdůležitější. Z toho, co vím, nedokážu časovou prognózu odhadnout. Na to je potřeba si promluvit s ošetřujícím lékařem. Pokud je pro Vás důležité vědět, na co soustředit své síly, poproste ho, aby s Vámi mluvil zcela otevřeně, pravdivě a narovinu. Měnlivé informace však nemusí znamenat, že někdo lže či nechce říkat pravdu. K postupnému odhalování nových skutečností může dojít v důsledku vývoje stavu a prognóza se může měnit na základě nových výsledků, které mohou objasnit i to, co původně nebylo zjevné.
Pokud máte pochybnosti o správném postupu v průběhu operace, můžete si vyžádat názor jiného lékaře, specialisty v daném oboru, případně požádat o schůzku s primářem oddělení, kde byl Váš tatínek operován, aby Vám vysvětlil, co se v průběhu operace dělo a zda bylo možno udělat něco jinak. Pokud byste se chtěla poradit na jiném pracovišti, musela byste požádat o kopii dokumentace a domluvit si sama konzultaci s jiným specialistou.
Přeju Vám mnoho sil ve svízelné situaci, kterou není lehké zpracovat. Přeju Vám též potřebnou důvěru v ty, kteří se o Vašeho otce starají.
S úctou
MUDr. Katarína Vlčková