prestehovani do jine zeme
Dobry vecer,mamince je 64let v r.2009 ji postihla mrtvicka.Je na tom dost spatne,zatim se stridaji u ni na hodinu pecovatelska sluzba a k odpoledni na hodinu az dve znama.Maminka je lezak.chtela bychsi ji prestehovat k nam do Nemecka,na stalo.myslim,ze mezi rodinou ji bude lip,jak samotne u ni doma.I ona si to tak preje.Potrebuji ale poradit,jak a kde zacit.Napriklad,jestli nestrati jeji prispevek,neni to moc jen4000kc,ale uz i to nam pomuze platit ze ctvrtiny peci tady v Nemecku.potrebuji poradit,kam mam jako prvni zajit a jak postupovat..
dekuji za odpoved-KATKA
Dobrý den, paní Kateřino,
ve svém dotazu píšete o své mamince (64 let), kterou před dvěma lety postihla mrtvička. Je pouze ležící, dochází k ní denně pečovatelka a známá. Maminka i Vy si přejete, aby se přestěhovala k Vaší rodině do Německa. Chcete se poradit, jak postupovat, ptáte se, zda maminka přemístěním nepřijde o příspěvek na péči.
Je od Vás a rodiny hezké, že jste se spolu s maminkou rozhodli k jejímu přestěhování za Vámi do Německa.
Dle informací od pracovnice sociálního odboru (kde se podávají žádosti o příspěvek na péči), by neměla maminka o příspěvek na péči přestěhováním do Německa přijít. Je pouze potřeba nahlásit na sociálním odboru Městského úřadu, kam je maminka místně příslušná, změnu adresy. Na rozhodnutí o přiznání příspěvku na péči je také uvedeno, zda je příspěvek přiznán trvale nebo přechodně. Pokud posudková lékařka rozhodla o trvalém přiznání, pak by neměla z maminčina přesunu plynout jiná starost než nahlášení změny adresy. Pokud má maminka příspěvek přiznán přechodně – na určitou dobu, pak je po této době nutné podstoupit přeposouzení jejího stavu. Kdyby po stanovené době z přeposouzení nedošlo, pak by maminka o výplatu příspěvku přišla.
Pokud byste se ráda informovala na postup konkrétněji, můžete se obrátit na sociální odbor Městského úřadu, kam maminka místně spadá a kde byla podaná žádost o příspěvek na péči.
S pozdravem a přáním dobrého pořízení
Tereza Bímová