Před dvěma měsíci mi zemřela babička. Strašně moc se mi po ní stýská.

Odpověď na dotaz ze dne 7. 3. 2024 zobrazit původní dotaz

Zdravím,
Necelé 2 měsíce zpátky mi zemřela milovaná babička ve věku 93 let. Abych se pokusila moji aktuální situaci alespoň trochu vysvětlit. O babičku se starala moje mamča od té doby co jsem na světě. Tedy nějakých 21 let. Je tedy jasné, že jsem ke své babičce měla velmi hluboký vztah. Přeci jen jsem byla její nejoblíbenější vnučka, která ji měla ráda a to nejenom kvůli penězům jako zbytek její rodiny, kterým šlo vlastně jen o peníze. Před 2 lety babička onemocněla covidem a od té doby se její zdravotní stav velmi zhoršoval. Jelikož její tělo bojovalo aby se dostalo z nemoci..poté se u ní začala velmi rozvíjet stařecká demence. Babičku jsme měli doma až do samotného konce. Snažili jsme se s mamčou co nejvíce ji zpříjemnit i to samotné umírání..víc už se asi ani raději rozepisovat nebudu. Je to stále pro mě velmi bolestivé a nevím jestli se s tím budu schopná někdy vyrovnat. Strašně moc se mi po ni stýská..

Lenka

Před dvěma měsíci Vám zemřela babička v 93 letech. O babičku se starala Vaše maminka od té doby co jste na světě. K babičce máte velmi hluboký vztah, byla jste její nejoblíbenější vnučka. Před 2 lety Vaše babička onemocněla covidem a od té doby se její zdravotní stav velmi zhoršoval a rozvinula se u ní stařecká demence. Babičku jste měli až do samotného konce doma a společně s Vaší maminkou jste se snažily  zpříjemnit jí poslední chvíle i samotné umírání. Je to pro Vás velmi bolestivé a nevíte, jestli se s úmrtím babičky dokážete někdy vyrovnat. Moc se Vám po ní stýská.

Dobrý den Lenko,

popisujete svůj hluboký vztah k babičce, která před několika týdny zemřela. Je to pro Vás bolestivé, přemýšlíte, jestli se s tím budete schopná někdy vyrovnat.

Dovolte mi vyjádřit Vám svou soustrast s úmrtím babičky. Popisujete, že jste si byly hodně blízké, představuji si, že celou dobu Vašeho života jste se pravidelně vídaly, byly jste propojené díky péči Vaší maminky o ni. Zmiňujete, že poslední roky babička neměla snadné, postupně se jí zdravotní stav zhoršoval. Představuji si, že to bylo náročné nejen pro ni, ale také pro vás, potřebovala více péče a asi nebylo jednoduché vidět, jak se stav babičky mění po fyzické i mentální stránce. 

Zároveň babička měla velké štěstí, že měla vás. Společně s maminkou jste babičce umožnily, že mohla zůstat doma až do konce života, snažily jste se jí zpříjemnit poslední chvíle.

Moc bych Vám přála, aby Vám ve Vašem smutku mohlo být útěchou, co vše jste pro babičku udělaly, jak jste se o ni dokázaly postarat. 

Velká bolest a stýskání jsou normální reakcí na ztrátu blízkého člověka. Pozůstalí často popisují, že v prvních týdnech je bolest velmi silná a stesk intenzivní. Smutek nám dává prostor zpracovat, že něco v našem životě je výrazně jinak, někdo důležitý odešel. Zkušenost bývá, že bolest je postupně o něco snesitelnější a pozůstalí postupně získávají víc energie na to opět víc rozvíjet svůj život. Život, do kterého už vždycky bude patřit vzpomínka na babičku, na Váš vztah, na to, co si od ní nesete dál. Zároveň to bude život, ve kterém je prostor na další vztahy, na to, co bude pro Vás důležité. 

Přála bych Vám, abyste v období truchlení mohla být na sebe laskavá, věnovala se péči o sebe, příjemným aktivitám a odpočinku. Pokud byste stála o to mluvit víc o tom, co prožíváte nebo s někým vzpomínat na babičku (teď nebo v budoucnu) je dobré najít někoho blízkého, s kým to můžete sdílet. Můžete se také případně obrátit na některou z poraden pro pozůstalé nebo psychoterapeuta

Přeji Vám, abyste mohla projít obdobím zármutku tak, jak potřebujete.

Barbora Váchová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Barbora Váchová

Mgr. Barbora Váchová

psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz