Před 4 měsíci mi zemřel táta, zažívám deprese a výčitky. Co mám dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 18. 10. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
již před 4 měsíci nám zemřel v 66 letech táta. I když se snažím o normální fungování jako dřív, nejde to. Vím že každému to trvá jinak dlouhou dobu a na rozdíl od naší mámy nebydlím ve stejném bytě - městě a nepřipomínají mi tolik tátovy věci jeho bývalou přítomnost tak jako jí. I přesto mám zkrátka neracionální úlety - depresivní myšlenky vzhledem k tomu, že bych se měla soustředit na výchovu syna, s kterým jsem na RD. Nepomohlo ani to, že jsme odjeli na dovolenou a ani to, že jsem se rozhodla přehodnotit svůj životní styl a na základě výsledků genetické zátěže a dalších faktorů jsem podstoupila operaci, kterou jsem dlouho odkládala. Domnívala jsem se, že si jdu do nemocnice tzv. pro rozum, nakopne mě to směrem do budoucna...Ale já místo toho mám chvilky, kdy nevidím v ničem smysl, když stejně vše a u každého člověka směřuje ke smrti.
Utápím se ve vzpomínkách, jak jsem táty viděla v nemocnici naposled, co jsem měla v minulosti ve vztahu k němu udělat jinak a mám výčitky, že jsem za ním do nemocnice nepřijela v posledních chvílích. Jednoduše jsem o tom nevěděla, že je na tom táta tak špatně. Pořád v telefonu plánoval vše pozitivně a amputace Dk se také zdařila...Do toho mi tenkrát onemocněl syn a já měla zkouškové období na VŠ - NENÍ TO O TOM, ŽE BYCH SE I TEĎ NUDILA A TAK PÍŠU. Vůbec jednoduše nevím jak dál. Mám dvě tváře, kdy ta první směrem k mámě mluví pozitivně, normálně se starám o chod domácnosti a po večerech místo studií a dohánění domácích prací - nedělám nic jako v transu. Promítám si vzpomínky z dětství, dívám se na fotky a děsím se ranního probuzení, kdy opět musím konstatovat, že jsem neudělala nic do školy - všichni ode mne očekávají úspěšné letošní zakončení studií a já to snad ani nechci. Prostě mám pocit jako bych od života dostala jednu zprava, zleva a se mnou to nehne. Říkám si, jak asi tátovi muselo být...napojený na přístroje a zcela sám mezi cizími lidmi..., měl drsné dětství,celý život jen pracoval a s mámou si pro starosti o zajištění rodiny nic moc neužil. Prostě se snažili, abychom se měli lépe než oni a samy svůj život promrhali, aby táta dopadl jak dopadl...

Pad

Dobrý den,

napsala jste nám o smrti svého táty a o tom, jak se Vám nyní nedaří žít se vzpomínkami na něj, ztrácíte pocit smyslu života. Chápu, že je Vám těžko a to Vás vedlo k hledání pomoci či podpory.

Ve Vašem e-mailu nacházím několik momentů, které mohou ztěžovat Váš stav:

1.  Pochybujete o smyslu života svých rodičů.

2.  Nemohli jste se s tátou dobře rozloučit, s jeho smrtí jste nepočítali.

3.  Vyčítáte si podmínky, za kterých táta zemřel.

4.  Ani teď nemůžete s mámou sdílet své trápení, snažíte se být pozitivní, i když nejste.

Nevím, jestli můj návrh bude pro Vás přijatelný či zajímavý, ale snad by mohlo pomoci, kdybyste si s mámou řekly, jak rodiče žili, zda považovali svůj život za smysluplný a jestli se jim podařilo dosáhnout toho, čeho chtěli. To by mohlo vyjasnit Vaše domněnky o tom, co pro tátu mělo význam a co ne. Také byste mohly spolu sdílet stesk a snad se i navzájem podpořit ve sdílení lítosti nad tím, že Vás smrt překvapila a nepodařilo se Vám vytvořit pro tátův odchod podmínky, jaké byste si přály. Někdy takové vzájemné sdílení přinese velkou úlevu a vytvoří lepší podmínky v rodinných vztazích, aby se mohlo mluvit i o těžkostech a navzájem se podpořit.

Podobně by mohlo pomoci otevřít své pocity dalším Vašim blízkým, třeba manželovi, který by pro Vás mohl být oporou, pokud by věděl o trápení, se kterým se potýkáte.

Máte také možnost obrátit se na odbornou pomoc, vyhledat psychoterapeuta (a pokud jste věřící také kněze nebo duchovního), abyste měla dostatečný prostor zabývat se svým soužením i otázkami souvisejícími se smyslem života a se smrtí.

Pokud byste našla úlevu v těchto oblastech, snad by se Vám zase lépe dařilo žít běžný život, snést zátěž a užít si radost, kterou přináší.

Zuzana Vondřichová

Dotaz zodpovídá

PhDr. Zuzana Vondřichová, PhD.

PhDr. Zuzana Vondřichová, PhD.

psychoterapeutka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz