Pracuji na DPP a pobírám sirotčí důchod ve výši přes 10 000,-. Podléhá sirotčí důchod dani z příjmu?
Dobrý den,
jsem studentka vysoké školy, zatím nepodnikám, mám dvě smlouvy na DPP, u jednoho zaměstnavatele podepsaný růžový papír. Podala jsem žádost o sirotčí důchod, přišlo rozhodnutí o jeho přidělení a vyplácení. Výše je však přes 10 000 Kč na měsíc. Chci se tedy zeptat, zda tento důchod podléhá daní a zda jej pak mám uvést do daňového přiznání? Za jeden měsíc mi též má přijít dvojnásobek, kvůli zdržení u rozsudku, co to pro mě tedy znamená, když mi přijde důchod 20 000 a víc za jeden měsíc?
Moc děkuji za odpověď.
S pozdravem
Štecová Valerie
Píšete, že jste studentkou VŠ a pracujete na dohodu o provedení práce. Byl Vám přiznán sirotčí důchod ve výši přes 10 000,-. Nyní Vám má přijít sirotčí důchod vyplacený zpětně a to ve výši 20 000,- Řešíte, jak příjem uvést v daňovém přiznání a zdali sirotčí důchod podléhá dani z příjmu fyzických osob.
Dobrý den, paní Štecová,
od daně z příjmů fyzických osob jsou osvobozeny všechny druhy důchodů, pokud nedosahují za kalendářní rok v souhrnu 36ti násobku minimální mzdy. V roce 2022 to představuje částku 583 200 korun. Váš sirotčí důchod tedy zdanění nepodléhá.
V poradně podáváme pouze základní informace o pozůstalostních důchodech. Pro konkrétní informace o případném zdanění Vašich příjmů nebo daňovém přiznání se můžete obrátit na pobočku Finanční správy nebo na daňového poradce.
Pokud byste řešila jiné dávky — např. příspěvek na bydlení, dávky v hmotné nouzi apod., pak se pozůstalostní důchody započítávají do celkového příjmu rodiny.
Pro bližší informace ohledně sirotčího důchodu je možné se obrátit na příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení.
Za poradnu
Olga Stránská