PPM a sirotčí důchod

Odpověď na dotaz ze dne 25. 5. 2011 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak nejlépe postupovat v mojí situaci. Pobírám sirotčí důchod, jsem na denním studiu a k tomu si přivydělávám na dohodu o pracovní činnosti, nyní jsem těhotná.

Z DPČ mi vznikl nárok na PPM, avšak netuším, jak je to s tím, že jsem studentkou. Přerušit studium rozhodně nechci a tak nevím, zda se nevylučuje PPM s denním studiem. Vím, že je možné pobírat rovnou od porodu RP (PPM by stejně nebyla vyšší), avšak v PPM vidím tu výhodu, že bych mohla navolit tříletou variantu RP, což by mi v druhém případě umožněno nebylo a musela bych mít tu nejméně výhodnou (4letou). Je tedy slučitelná PPM s denním studiem a tím pádem i s pobíráním sirotčího důchodu?

Doufám, že je to srozumitelné...

Předem mnohokrát děkuji za radu!

S přáním hezkého dne

Barbora Racková

Barbora Racková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Racková,

píšete, že pobíráte sirotčí důchod a při denním studiu si přivyděláváte na dohodu o pracovní činnosti. Nyní jste otěhotněla a zajímá Vás, zda se pobírání peněžité pomoci v mateřství (dále PPM) nevylučuje s denním studiem a pobíráním sirotčího důchodu. V souvislosti s tím uvažujete o výhodách a nevýhodách pobírání PPM či rodičovského příspěvku v době po porodu.

Jste dobře informovaná, skutečně lze hned od porodu pobírat rodičovský příspěvek. Děje se tomu tak např. u studentek, které jsou těhotné a neodpracovaly potřebnou dobu pojištěné činnosti — nemají pak nárok na pobírání peněžité pomoci v mateřství, pobírají rodičovský příspěvek jednoznačně od data porodu v předem daném režimu na 4 roky, tak jak píšete.

Když žena otěhotní, obvykle pobírá nejprve dávky peněžité pomoci v mateřství, v té době však musí přerušit práci, z které je jí PPM vyplácená nebo jí na PPM nárok zakládá (více o této dávce vyplácené cca 6-8 týdnů před porodem a 20 týdnů po něm, včetně způsobu podání žádosti, najdete zde).  

Uvádíte, že studium rozhodně přerušit nechcete. Dle informací z Call centra pro oblast dávek nemocenského pojištění nemá to, zda studujete či nikoli, na nárok na výplatu PPM vliv.

Důležité je, abyste splnila podmínku 270 dnů nemocensky pojištěné pracovní činnosti v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou 6 týdnů před termínem porodu – v případě, že stále při studiu pracujete.

V případě, že jste již práci na zmíněnou DPČ ukončila, muselo by se tak stát již v době Vašeho těhotenství (nejdéle však v době 68 týdnů před stanoveným datem porodu). Stále byste také musela splňovat podmínku výše uvedených 270 pojištěných dnů a zároveň být účastna nemocenského pojištění až do dne nástupu na mateřskou. Je zde ještě ochranná lhůta max. 180 dnů před porodem pro případ, že již nejste v pracovním poměru, kdy se zkoumá, zda splňujete všechny náležitosti.

Ohledně Vašeho dotazu, zda je PPM slučitelná s denním studiem a sirotčím důchodem, se dle mně dostupných informací domnívám, že ano. Pouze ohledně nároku na výplatu sirotčího důchodu musíte současně dodržet podmínky potřebné pro jeho zachování – jako je podmínka nezaopatřenosti (věk do 26ti let a soustavná příprava na budoucí povolání). Případné změny v nároku na výplatu sirotčího důchodu (ukončení studia, přerušení studia) jste povinna hlásit na okresní správu sociálního zabezpečení do 8 dnů od doby, kdy se tak stane.

Pro konkrétnější informace či ověření se můžete obrátit ve věci pozůstalostního důchodu na Call centrum ČSSZ a ve věci PPM na Call centrum nemocenského pojištění – kontakty na obě centra  včetně otevírací doby naleznete na http://www.cssz.cz/cz/informace/call-centra/.  

S pozdravem

Tereza Bímová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz