Postup mé tety při dědickém řízení považuji za nemravný. Zajímalo by mě, jestli postupovala správně.
Dědické řízení
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli je postup mé tety v průběhu dědického řízení nebo před dědickým řízením spravný. Ja osobně si myslím, že se je to nemravné.
Jedná se o rozdělení pozůstalosti po mé ovdovělé babičce † května 2022, která měla dvě dcery, z toho jedna z nich už zemřela dříve - moje maminka (já se sestrou jsme její potomci).
Babičku v jejím bytě našel můj strýc (babičky zeť) a tak pohřeb vypravovala teta, která tvrdila, že v bytě také našla dopis s instrukcemi pro případ babiččiny smrti spolu s hotovostí na pokrytí nákladů spojených s vypravením pohřbu; ale nic z toho nám neukázala.
Po zahájení dědického řízení, si notář předvolal tetu, která od nás následně požadovala zplnomocnění k jednání v dědickém řízení a moje sestra jí ho v dobré víře původně přislíbila. O průběhu dědického řízení informovala jen moji sestru, a to jen částečně, jak jsme později zjistili. Největší zájem měla na získání plné moci pro jednání o pozůstalosti a jenom okrajově zmiňovala část pozůstalosti (garáž) s tím, že pro ni nemá využití. Po zjištění, že jsme nepominutelnými dědici jsme se rozhodli, že se řízení účastnit budeme. V říjnu 2022 jsme se s tetou chtěli dohodnout ohledně rozdělení pozůstalosti, ale odbyla nás s tím, že to není potřeba, že byt po babičce už není předmětem dědického řízení, protože jí ho babička darovala už před rokem.
Z katastru nemovitosti jsme si zjistili, že babička sice byt na tetu převedla, ale ne před rokem: “Smlouva darovací, o zřízení věcného břemene – bezúplatná z února 2022. Zápis proveden v březnu 2022“. A od notáře pověřeného dědickým řízením jsme si museli vyžádat soupis pozůstalosti po babičce, který teta uvedla, protože nám ho nepředala:
1. garáž - cca 500.000,-- Kč
2. bankovní účet - cca 100.000,-- Kč
3. nábytek a ostatní bytové zařízení (dle prohlášení tety bez hodnoty)
Následně jsme se od tety dozvěděli, že už naší dohodu o rozdělení pozůstalosti zaslala notáři (obsah dohody s námi nekonzultovala), sestře to sdělila během telefonického hovoru k dotazu ohledně již zmíněné dohody. Tento návrh dohody o rozdělení pozůstalosti jsme si opět museli vyžádat od notáře:
1. garáž (by připadla sestře)
2. bankovní účet (rozdělit rovným dílem mezi mě a moji sestru)
3. nábytek a ostatní bytové zařízení (by si ponechala teta pro sebe)
Nakonec sestra přiměla tetu ke schůzce v bývalém bytě zesnulé babičky za účelem vzájemné dohody o rozdělení pozůstalosti. Při vstupu do bytu jsme s hrůzou zjistily, že veškerý nábytek i ostatní bytové zařízení už tam není a probíhá tam kompletní rekonstrukce bytové jednotky. Na dotaz ohledně převodu bytu darovací smlouvou nám sdělila, že jsme se o to nezajímaly na rozdíl od ní. Dále teta uvedla, že babička měla v plánu sepsat závěť pro případ smrti, ale nevěděla jak, tak se teta rozhodla jí s tím pomoct. Následně po výměně názorů nám teta v afektu a se zlomyslným úsměvem řekla, proč podle ní bylo sepsání darovací smlouvy nutné: Postupně si totiž zjistila, že sepsáním závěti (poslední vůle) by mohla být krácena na dědictví, protože by jí hrozilo započítání finančních příspěvků, které v minulosti od babičky obdržela. Dále si zjistila, že sepsáním darovací smlouvy lze naopak získat bytovou jednotku bez nutnosti vyplácet ostatní dědice, a tak jí sepsala a následně dala babičce k podpisu.
Chybějící pozůstalosti v bytě: (částečně lze dokázat z fotek pořízených za života babičky a našeho svědectví) obsáhlá sbírka pošt. známek, porcelánový set, plochý televizor LG, šicí stroj Singer, nějaké finance v hotovosti, rozsáhlá knihovna, nábytek a jídelní stůl, nářadí po dedovi, diaprojektor + negativy z našeho dětství (babička si to půjčila od mého otce, ale už nestihla vrátit), urna zesnulého dědy atd. Další komunikace mezi námi a tetou už neproběhla. Notář nyní čeká na naše stanovisko k návrhu dohody o rozdělení pozůstalosti, kterou teta zaslala.
Děkuji Vám
Vaše babička zemřela, měla dvě dcery. Jedna z nich — Vaše maminka — zemřela dřív než ona. Pohřeb Vaší babičky vypravovala její druhá dcera, tedy vaše teta. Teta tvrdí, že v bytě našla dopis s instrukcemi pro případ smrti, ale neukázala Vám ho. Notář si předvolal tetu, protože vypravovala pohřeb. Od Vás následně požadovala zplnomocnění. Když jste se chtěli domluvit ohledně rozdělení pozůstalosti, odbyla vás s tím, že byt jí babička darovala už před rokem. Podle katastru nemovitostí jste ale zjistili, že to bylo později. Dohodu o rozdělení pozůstalosti zaslala teta notáři, aniž by obsah s Vámi konzultovala. Zjistili jste, že veškerý nábytek a další vybavení v bytě babičky není a probíhá tam kompletní rekonstrukce. Zajímá Vás, jestli teta postupovala správně.
Dobrý den,
jednání v dědictví může být velmi komplikované a náročné. Teprve až po ukončení dědického řízení je jisté, kdo co zdědil. Po smrti zůstavitele (Vaší babičky) by se s pozůstalostí nemělo nakládat jinak, než co do rozsahu standardní správy. Do toho nelze zahrnout odnášení peněz či cenností z domácnosti a některé další Vámi zmiňované jednání Vaší tety.
Pokud máte podezření či víte, že došlo k odcizení majetku, jež je předmětem pozůstalosti, co nejdříve o tom uvědomte Vašeho notáře, aby mohl zajistit dědictví proti dalším případným krádežím. Zvažte také podání trestního oznámení na policii, aby se čin začal co nejdříve vyšetřovat.
Dále považuji za vhodné uvést, že příslib plné moci Vaší sestry není závazný, plná moc smluvního zastupování musí mít písemnou formu. Je tedy jen na ní, jestli a kým se rozhodne nechat v řízení zastupovat. Pro platnou dohodu dědiců je třeba, aby s ní souhlasili všichni dědicové, bez Vašeho souhlasu a souhlasu Vaší sestry dohoda nebude platná. Jestliže k dohodě nedojde, bude se pozůstalost dělit podle zákonné posloupnosti. Podle uváděných informací máte Vy a Vaše sestra každý nárok na čtvrtinu pozůstalosti, Vaše teta na polovinu.
Zda se do pozůstalosti zahrne byt či nikoliv, je otázka výrazně komplikovanější. K tomu lze bez znalosti dalších informací říct jen to, že jednání Vaší tety a babičky, kterým byla převedena nemovitost, můžete rozporovat. Pro tyto účely ale bude vhodné požádat o pomoc advokáta.
Jako zásadní ve Vaší situaci v současné době vidím otevřenou komunikaci s notářem. Přidělený notář z pozice soudního komisaře vede dědické řízení, pokud s ním komunikovala jen Vaše teta, pak byste ho měli informovat o všech případných dalších podstatných okolnostech, které mohly být zamlčeny. Dále ve Vašem případě více než kde jinde doporučuji vyhledat právní pomoc advokáta. Projde s Vámi všechny podrobnosti, poradí Vám a případně pomůže se všemi nutnými kroky.
S pozdravem
Barbora Steinlauf