poradíte?

Odpověď na dotaz ze dne 10. 5. 2011 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,moje žena je,po čtyřech chemoterapiích,hospitalizována v Karlově nemocnici kde jí zítra(11.května)skončí terapie ozařování.Nyní se já mám rozhodnout zda o ni budu dále pečovat doma,nebo ji mám nechat umístit v hospici.Já jsem"lehce"invalidní a je mi 58 let.Rád bach se o ní staral do případného konce a teprve až bych nestačil,pak ji umístil v hospici,který je v Bohnicích.My bydlíme v podolském sídlišti(v blízkosti Kavčích Hor).Tedy do Bohnic bych ji jezdil navštěvovat ze stanice Metro-Pankrác.Dojíždění mi činí jisté potíže.Vedle mého postižení trpím depresemi třeba právě nutností cestovat kamkoli.Můj ošetřující lékař mi doporučil vaši pomoc,známí radí hospic(z "vlastních skušeností" při péči o podobně nemocnou sestru).Co mi poradíte Vy?S přátelským pozdravem B.Bílek

Bernhard
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, pane Bílku,

píšete, že Vaše manželka je hospitalizovaná v nemocnici na Karlově náměstí. 11. května Vaší paní skončila terapie ozařováním. Stojíte nyní před rozhodnutím co dál. Rád byste se o manželku postaral až do konce doma a v případě, že byste již neměl síly, manželku umístil v lůžkovém hospici. Zároveň řešíte své obtíže, které Vám může způsobovat cestování právě do lůžkového hospice. Ošetřující lékař Vám doporučil domácí hospic, na druhou stranu Vaši známí radí hospic lůžkový. Ptáte se, co bychom Vám poradili my.

Je moc pěkné, jak se obětavě a zodpovědně stavíte k péči o Vaši paní. Jestli volit hospicovou péči domácí či lůžkovou, to hodně záleží na Vašich možnostech a silách. Ne pro každého je péče o těžce nemocného doma možná a lůžkový hospic je v tuto chvíli nejlepším řešením. Zdá se mi rozumné, jak sám píšete, jednu z variant vyzkoušet a pokud skutečně síly stačit nebudou, volit variantu druhou. Bylo by určitě dobré vše probrat i s Vaší paní. Žádost o přijetí v lůžkovém hospici lze mít podanou jako pojistku — záložní alternativu i hodně dopředu, aniž byste ji nakonec museli s Vaší paní vůbec využít.

Tým Domácího hospice Cesta domů působí na území hlavního města Prahy a snaží se o to, aby těžce nemocný člen rodiny mohl umírat v důvěrně známém prostředí domova, netrpěl zbytečně bolestmi a konec života mohl prožít uprostřed svých blízkých. Nabízí služby lékaře, zdravotních sester, sociálních pracovnic a psychoterapeutky. Jednou z podmínek přijetí do péče tohoto domácího hospice ale je, aby rodina zajistila 24 hodinovou přítomnost u pacienta – tzn., že nemocný nebude nikdy doma sám. Pracovníci hospice docházejí za pacientem dle jeho zdravotního stavu a potřeb, nemohou ale rodinu a přítomnost blízkých nahrazovat. Samozřejmě, že je možné, aby se rodinní příslušníci nebo přátelé nemocného při péči vzájemně střídali. Pro překlenutí nepokrytých časových úseků je možné využít také např. služeb některé agentury domácí péče, případně pečovatelských nebo asistenčních služeb. Více informací o Cestě domů a službách, které nabízí, najdete na tomto portále a na našich webových stránkách www.cestadomu.cz.

O přijetí klienta do péče Domácího hospice Cesta domů nebo i o radu a pomoc při rozhodování můžete požádat buď telefonicky (na číslech 283 850 949 a 775 166 863), nebo osobně v poradně Domácího hospice v ulici Dukelských hrdinů 54 na Praze 7. Poradna má otevřeno od úterý do pátku od 12.00 do 17.00 hodin.

S přáním hodně sil,

Olga Cordiner

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz