Podmínky pro splnění nároku na sirotčí důchod

Odpověď na dotaz ze dne 12. 9. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli dceři náleží sirotčí důchod.
Otec dcery zemřel 9.9.2008, v té době jsem si zažádala o sirotčí důchod, který mi nebyl přiznán z důvodu nezískání plného invalidního důchodu, ohledně nesplnění dob pojištění. Od 1.1.2012 se doby pojištění snížili na polovinu a stejně mi byl důchod zamítnut.
Ale myslím že podmínky pro sirotčí důchod byly splněny:
Otec zemřel ve 40 letech. Od roku 1988 do roku 2008 jeho pojištění činí 6 roků a 307 dnů, to znamená že za posledních 20 let - 5 let (polovina doby pojištění pro sir. důchod). Dceři je 17 let a stále studuje. mohu se zeptat kde je problém?

Děkuji

natálie
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že o sirotčí důchod pro dceru (dosud nezletilou) jste po smrti jejího otce žádala již dvakrát a nárok na něj nebyl přiznán ani poté, co byla potřebná doba pojištění pro vznik nároku na sirotčí důchod zákonem zkrácena na polovinu.

Dobrý den, paní Natálie,

je tomu skutečně tak, že od 1. ledna 2012 byla doba pojištění potřebná pro vznik nároku na sirotčí důchod zkrácena na polovinu. Potřebná doba pojištění pro nárok na invalidní důchod činí u pojištěnce ve věku nad 38 let 10 roků, správně tedy uvádíte, že pro nárok na sirotčí důchod stačí v takovém případě polovina této doby, čili 5 let (zákon č. 155/1995 Sb.). Z toho bych usuzovala, že dcera má na sirotčí důchod nárok, nicméně k jednoznačnému posouzení mi mohou chybět další informace.

V každém případě rozhodnutí o přiznání, resp. nepřiznání důchodu, které jste po podání žádosti a ukončení řízení o přiznání důchodu obdržela, musí obsahovat i odůvodnění rozhodnutí. V odůvodnění je uvedeno například to, podle kterého paragrafu se důchod přiznává či nepřiznává, která podmínka splněna nebyla apod.

Do 30 dnů poté, co rozhodnutí obdržíte, můžete proti němu podat námitku, a to na příslušném pracovišti Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ), tedy tam, kde byla žádost o přiznání důchodu podána. Rovněž můžete na OSSZ podat žádost o vysvětlení.

Další možností, jak zjistit, zda nedošlo k chybě a zda bylo rozhodnuto podle platných zákonných norem, je kontaktovat Call centrum České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) na 257 062 860, kde jsou k posouzení konkrétní situace nejlépe vybaveni. I zde, v případě, že by nárok na sirotčí důchod dceři neuznali, musí Vám být schopni vysvětlit, proč tak činí.

Pokud byste nadále měla pochybnost, zda je Váš případ posuzován řádně podle zákona, obraťte se na Odbor interního auditu a kontroly ČSSZ, který vyřizuje stížnosti občanů týkající se činnosti ČSSZ.

S přáním dobrého pořízení

Juliána Bindásová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Juliána Bindásová

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz