Po úmrtí mého jediného syna pečuji o svou matku a jsem v tíživé finanční situaci. Jak zabezpečit matku pro případ, kdy by se mi něco stalo?

Odpověď na dotaz ze dne 8. 5. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobry den je to tři měsíce co minzemrel jediný syn ve 23 letech měl cf a čekal na retransplantaci plic nedočkal se .Zmenila jsem zaměstnání ale nesedí mi to chodím jak tělo bez duše nic mě nebaví a brecim vím ze je mu asi lépe ale nemohu se tím vyrovnat lidi mi lezou na nervy hodně jsem se změnila nebaví mě žít.Nemam peníze mám iv ale to je 5000 Kč a to co vydělá nestačí na nic pracuji jako ostrahaSocialka mi nic nedala otec se kterým se nestikam nemusí zaplatit polovinu nákladu na pohřeb ani náhrobek nic je to nespravedlive a mě se nikdo neptal kde na to vezmu.jestli to takto půjde dal přijdu o být který mám v ov.A dále potřebuji poradit pokud by se mi něco stalo co s bytem atak zabezpečit matku o kterou se starám ale nic na ni neberu na syna který byl trvale na kyslíku jsem brala 880 Kč a prý to bylo v pořádku takže umřel pro srandu.Opravdu mě to v tomto státě nebaví děkuji s pozdravem doubkova

Eva
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že Vám před třemi měsíci ve 23 letech zemřel jediný syn, který měl cystickou fibrózu. Jeho úmrtí nesete velmi těžce, pláčete, nic Vás nyní netěší. Současně pečujete i o svou matku, na péči nicméně nepobíráte žádný příspěvek. Zmiňujete, že se potýkáte s finančními problémy a máte obavu, abyste kvůli tomu nepřišla o byt, který máte v osobním vlastnictví. Obracíte se na nás s dotazem, jak byste mohla zabezpečit svou matku pro případ, že by se Vám něco stalo.

Dobrý den,

úvodem mi prosím dovolte vyjádřit mou soustrast s úmrtím Vašeho syna. Je mi to líto.

Velká bolest, častý pláč a pocit, že život již nedává smysl, jsou normální reakcí na smrt někoho blízkého. Lidé, kterým zemřel někdo blízký, často popisují, že bolest je v prvních týdnech a měsících po úmrtí velmi silná a stesk pociťují takřka neustále. Zkušenost zároveň bývá taková, že s postupem času se bolest stává o něco snesitelnější a pozůstalí časem získávají více energie žít a dále rozvíjet vlastní život.

Představuji si, že díky synovu závažnému onemocnění a potřebě péče jste mu zřejmě byla celý jeho život nablízku. O to těžší pro Vás nyní může být zvládat každodenní život, ve kterém již Váš syn není přítomen jinak než ve Vašich vzpomínkách a myšlenkách. Moc bych Vám přála, aby Vám vzpomínky na vše hezké, co jste spolu se synem prožili, dokázaly být útěchou a posilou pro budoucí dny. Zároveň bych Vás moc ráda podpořila v tom, abyste k sobě byla co nejvíce laskavá a dokázala v těchto dnech najít prostor na péči o sebe a vlastní odpočinek.

Píšete, že náklady na pohřbení Vašeho syna jste hradila sama, aniž by se na nich podílel otec Vašeho syna, s nímž se nestýkáte. Zmiňujete, že v tomto ohledu Vám nebyla poskytnuta ani žádná sociální pomoc. Na pohřebné jakožto dávku státní sociální podpory by Vám vznikl nárok pouze v případě, že by Váš syn v době úmrtí splňoval podmínku nezaopatřenosti. Někdy bývá za účelem uhrazení nákladů na vypravení pohřbu přiznávána rovněž dávka mimořádné okamžité pomoci, Vašemu dotazu nicméně rozumím tak, že jste v tomto ohledu zkoušela o finanční podporu žádat, ale nebyla Vám přiznána. Pokud by tomu tak nebylo, je možné zkusit se v této souvislosti obrátit na příslušné kontaktní pracoviště Úřadu práce.

Zmiňujete, že ještě pečujete o svou matku, ale v tomto ohledu nepobíráte žádnou peněžitou pomoc. Z Vašeho dotazu nevyplývá, v jaké míře je Vaše matka na péči závislá, pokud však její stav vyžaduje nějakou podporu a péči ze strany okolí, domnívám se, že by mohla mít nárok na příspěvek na péči. V případě, kdy by Vaše náklady na bydlení přesahovaly 30 % čistého příjmu Vaší domácnosti, máte nárok na příspěvek na bydlení, a to i v případě, že se jedná o byt v osobním vlastnictví. Žádost o oba typy příspěvků lze podat na kontaktním místě Úřadu práce v místě Vašeho trvalého bydliště.

Co se týče zabezpečení Vaší matky pro případ, kdy by se Vám samotné něco stalo, nejsem si zcela jistá, zda přesně chápu, jaký typ zabezpečení máte na mysli. Pro případ, kdy byste Vy sama zemřela nebo se ocitla v situaci, kdy byste nebyla schopna sama o sobě rozhodovat, lze své budoucí záležitosti ošetřit prostřednictvím tzv. předběžného prohlášení. Ke konzultaci Vaší situace i možností sociální podpory se můžete obrátit na pracovníky sociálního odboru obce, ve které žijete. V této souvislosti můžete rovněž využít pomoci některé z občanských poraden, dluhových poraden či poraden pro pečující.

S pozdravem a přáním hodně sil

Zuzana Koutná

Dotaz zodpovídá

Mgr. Zuzana Koutná

PhDr. Zuzana Koutná

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz