Po úmrtí maminky se obávám zhoršení mého psychiatrického onemocnění. Jak se mám se ztrátou maminky vyrovnat?
Dobrý den, léčím se dlouhodobě na schizofrenie manio depresivní schizofrenie těžkém stadiu minulý týden mi zemřel a maminka na nevyléčitelnou rakovinu žlučníku a jater zemřela v domácím prostředí a mi byly pořád u ni od začátku léčby až do fáze smrti mám horší psychické stavy jak poznam ze bych si v teto situaci mohla fyzicky ublížit?Nevim jak se smířit se ztrátou mé matky.take trpim dlouhodobě bolestmi v dolní části zad na pravé straně podle sona jde o lipom ale dva roky nikdo mě důkladně nedal diagnozu a co je příčina silné bolesti až jako do ochrnuti na kratkou dobu se opakující chtela jsem na chirurgii operativně odstranit tuto bulku ale zatim se nikdo nevyjadril provést zakrok.nevim jestli CT umožní korektní hlubší rozbor co je pricina techto velice bolestivych stavů a jak to léčit prosim můžete mi poradit a ještě jedna vec mela jsem nesnesitelně silnou horkou bolest do konce práva ruky tedy dlaně a prstů jako kdyby vam na krátkou chvíli hořela v tu chvili jsem klepala rukou a strašně křičela v šoku mislela jsem si že umřu stalo se mi to dvakrát behem jednoho roku nikdy jsem nic takoveho predtim necítila nekdy mi i jako by ztuhnou svaly nebo prsty do křeče až jakoby na minutu ochrne a pak to odezní zatim jsem nikde nebyla na dalsichtvysetrenich prosim o radu ci doporučení kde pomůžou děkuji
Píšete nám, že se dlouhodobě léčíte s psychiatrickým onemocněním a před týdnem Vám zemřela maminka. Vyjadřujete obavy, jestli poznáte akutní zhoršení svého prožívání, které by mohlo být pro Vás nebezpečné. Ptáte se nás, jak se máte se ztrátou maminky vyrovnat. Zmiňujete také další zdravotní obtíže, které zatím nebyly vyšetřeny.
Dobrý den,
zhoršení Vašeho psychického stavu asi odpovídá ztrátě, kterou jste zažila. Zemřela Vám maminka a Vás čekají těžké a náročné kroky — truchlení po ní a vyrovnávání se z touto ztrátou a zároveň učení se žít bez maminky. Prošla jste si již těžkým obdobím maminčina umírání, které taky mohlo být velmi náročné. Takové bolestné ztráty se na psychickém zdraví vždy odrazí a pokud máte ještě další psychické obtíže, je možné, že dochází k jejich zhoršení. Nejspíš by bylo vhodné probrat Vaši současnou situaci a stav s Vaším psychiatrem, aby věděl, jak složitým obdobím procházíte a mohl dobře upravit Vaši medikaci. Je tu důležitá potíž, že truchlení má někdy podobné projevy jako deprese a další psychické potíže. Je třeba rozpoznat, kdy se jedná o smutek a další pocity vázané k úmrtí blízkého člověka a kdy dochází ke zhoršení Vaší nemoci. To je obvykle potřeba konzultovat s odborníkem a mluvit s ním jak o nemoci, tak o vlastní situaci truchlení.
Zhoršení Vašeho psychického i fyzického stavu je srozumitelné, ale není na místě ho zanedbat. Ptáte se, jak poznáte, že si můžete fyzicky ublížit. Neumím to přesně určit, ale považuji za vhodné sledovat, zda nemáte větší úzkosti, nezhoršuje se ještě víc Vaše deprese a schizofrenie a jste nadále schopná se o sebe dobře postarat. Pokud by Vám v tomto směru docházely síly, je na místě další konzultace s psychiatrem, případně akutní hospitalizace. Kdybyste si v některé chvíli nevěděla rady, kontaktujte některou z krizových linek pro dospělé, kde Vás podpoří a případně doporučí, kam se v dané chvíli obrátit.
K ostatním Vašim dotazům ohledně fyzických příznaků se v rámci své profese nedokážu vyjádřit. Je jistě zcela na místě zkonzultovat Váš stav s lékaři.
Zuzana Vondřichová