Po smrti tchyně mého bratra se zhoršily vztahy se jejím mužem.
Dobrý den,
poprosím o radu v záležitosti smrti tchýně mého bratra. On celou záležitost nechce nijak řešit a medializovat. Vcelku si již nějaký pátek láme hlavu a je nesvůj. Tchýně měla u svého RD skleník a vždy bohatou úrodu nehnojené a zdravé zeleniny a ovoce a vše vždy rozdělovala rovným dílem mezi příbuzné. Já a bratr jsme s ní vcelku vycházeli dobřě. Po její smrti se však vyskytl problém s jejím mužem (bývalý partajník povrchního chování) na celou úrodu si dělá zálusk: vše jen on.. a v podstatě demonstrativně vše před námi konzumuje (při pohledu jak se cpe s odznakem na hrudi ,,Za služby socialistické vlasti,, mě naskakují vrásky). Z mé strany není žádný problém ale jde o to, že bratr se osypal na hrudi (jeho žena je z vyrážky také špatná... nelíbí se jí to). Je to patrně tím, že zelenina a ovoce volně dostupná v řetězcích je chemicky ošetřována a toto je jen reakce zdravého jedince. Má na takovéto chování manžel tchýně nárok ? Já i bratr si myslíme že ne... a zdravé potraviny je ve měste dneska sehnat opravdu velký problém. Ačkoliv Vám to může připadat jako malicherná záležitost skutečnš si s tím nevíme rady.
Sergej Rynitris
Píšete o svém bratrovi a vztazích v jeho širší rodině, které se po smrti tchyně výrazně změnily.
Dobrý den, pane Rynitrisi,
vážím si toho, že si všímáte bratrových starostí, že Vám nejsou lhostejné a všemožně hledáte pomoc. To není málo.
Váš bratr přišel o mnoho důležitého – o tchýni, o její velkorysost a štědrost, možná i o pohodu v rodinných vztazích a v neposlední řadě i o přísun zdravé zeleniny a ovoce. To všechno jsou citelné ztráty. Vnímám, že to Vašeho bratra trápí, a chápu i Vaši starost o něj. Z Vašeho mailu cítím, jak Vás chování manžela bratrovy tchýně zlobí a jakou bezmoc a hněv vůči němu cítíte; možná je s tím spojená i lítost či pocit křivdy a nespravedlnosti.
Ptáte se, zda má manžel tchýně na toto své jednání nárok. Po právní stránce je směrodatné, jak o této problematice bylo rozhodnuto v rámci dědického řízení. Odpověď Vám dá právník, základní informace o dědickém řízení Vám zdarma poskytnou i občanské poradny (kontakty na www.obcanskeporadny.cz). Předpokládám, že skleník patří po smrti tchýně jejímu maželovi, a on má tudíž nárok i na všechno, co v něm vyrostlo.
Pokud dobře chápu Váš dotaz, jde Vám i o to, zda má na takové chování nárok z pohledu slušnosti a dobrých mravů, zda si může dovolit nechat si pro sebe výpěstky své zesnulé ženy. I když Vám to bude připadat nepravděpodobné a nespravedlivé, i toto si může dovolit, má nárok se chovat nepřejícně a sobecky. Důsledky ovšem ponese sám, třeba v podobě zhoršení vztahů s příbuznými.
Možná pro Vás bude těžké žít s pocitem, že to není spravedlivé – vím, mnoho věcí v životě není spravedlivých a není snadné se s tím smířit a jít dál. Věřím, že to dokážete. Vnímám Vás jako muže, který má kuráž a energii (mnoho enegie bývá skryto i v hněvu a prožitku křivdy). Vy se můžete rozhodnout, kam tuto energii nasměrujete. Zkuste si sám odpovědět: přejete si, aby se Vaše vzájemné vztahy vylepšily, a nasměrujete proto své síly, abyste se dohodli i s manželem bratrovy tchýně? Nebo spíš necháte věci, aby se ubíraly svou cestou, a zaměříte své síly na hledání jiného zdroje zdravé stravy? Co by si v tomto přál Váš bratr? Můžete se o tom spolu domlouvat a případně se podpořit?
Chtěla bych Vás pobídnout ještě k jedné věci: zmínil jste vyrážku na hrudi Vašeho bratra – bylo by dobré se obrátit na lékaře, aby ji vyšetřil – abyste měli potvrzení, že to není projev nějaké vážnější nemoci.
Pane Rinitrisi, přeji Vám i Vašemu bratrovi pevné zdraví a aby se pro Vaše starosti našlo dobré řešení.
Petra Hálková