Po smrti matky jsem dal sestře o třetinu vyšší odbytné než je povinný díl. Sestra žádá peníze za pohřeb a hrobové místo. Má na to právo?
Dědicem po matce jsem já a sestra. Sestra vypravila pohřeb. Z závěti jsem zdědil byt, z zákona jsme si rozdělili peníze na účtu napolovic. Řízení se táhlo neúměrně dlouho, proto jsem se rozhodl napsat dohodu a dát sestře odbytné o třetinu vyšší než by byl její povinný díl. S dohodou sestra souhlasila a schválil jí i notář. Řízení ukončené. Nyní po mě sestra chce další peníze za pohřeb a hrobové místo. Má na to právo ? V Usnesení je částka uvedena jako pasivum, do Dohody jsem napsal - Žádné další požadavky ohledně dědictví. Myslel jsem, že odbytným je vše ukončené. Že se nekrácené pasivum připočítává do vypočítaného povinného dílu. V Usnesení je uvedeno Odbytné na povinný díl. Děkuji.
Ptáte se, jestli má Vaše sestra právo žádat proplacení dalších nákladů, když jste sepsali dohodu, kde dáváte sestře odbytné o třetinu vyšší, než by byl její povinný díl.
Dobrý den,
k přesnému zodpovězení Vaší otázky by bylo třeba celou dohodu vidět, bylo by také vhodné mít informace ohledně komunikace Vás a Vaší sestry, která před notářem proběhla, přesného textu celé listiny apod. Berte prosím následující odpověď jen jako obecně informativní a pokud byste se se sestrou nebyl schopen domluvit, doporučuji vyhledat advokáta, který s Vámi celý případ projde a pomůže Vám nalézt řešení.
Obecně občanský zákoník stanovuje, že náklady na pohřeb a opatření pohřebiště se hradí z pozůstalosti. Jestliže by byly náklady pohřbu hrazeny z vlastních prostředků některým z dědiců, měl by pak ten skutečně nárok vymáhat vyrovnání se na jiných dědicích. Vyvozuji, že v případě neexistence uzavřené dohody mezi Vámi a sestrou by tedy měla pohledávku vůči Vám na polovinu vynaložených nákladů.
Existence dohody je ale velmi důležitá, protože pokud z ní vyplývá, že do odbytného byla zahrnuta i částka na pokrytí Vašeho dílu nákladů na pohřeb a opatření pohřebiště (z poskytnutých informací bych se osobně klonila spíše k tomu, že to z dohody vyplývá), pak byste měli být se sestrou vyrovnáni a nebyl byste povinen cokoliv hradit. K tomuto posouzení je ale klíčová podoba dohody. Proto opět doporučuji pro případ, že by s Vaší sestrou nebylo možno celou situaci vykomunikovat, abyste se obrátil na advokáta a další postup konzultoval s ním.
S pozdravem
JUDr. Barbora Steinlauf, Ph.D.