Po smrti bratra mi jeho syn zakázal vstup do domku, který částečně vlastním a mám tam i své věci. Jak bude probíhat dědické řízení?

Odpověď na dotaz ze dne 6. 1. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
spoluvlastnila jsem s bratrem domek. Loni bratr zemřel a jeho podíl tak přejde v dědictví na jeho jediného syna. Ten mi zakázal vstup do nemovitosti, s tím, že vše co je v domku bude jeho majetkem, protoře tam bydlel jeho otec. Já bydlím jinde, domek obýval po naší společné dohodě. V domku jsou ale věci jsou i moje či ještě po našich rodičích. Nevím ale jak to dokázat. Má na to opravdu právo? Budu přizvána k dědickému řízení nebo bude dědické řízení řešeno pouze se synem bratra? V jaké lhůtě bude asi dědické řízení ukončeno? Domek bych s bratrovým synem nechtěla dále vlastnit ale nechci ho zatím prodat, lze situaci nějak vyřešit? Lze majetek nějak rozdělit?
Děkuji za odpověď

Linda

Spoluvlastníte dům, který po smrti Vašeho bratra přejde v dědictví na jeho jediného syna. V domku máte věci své i věci po Vašich rodičích a synovec Vám brání ve vstupu do domu. Ptáte se, jak bude probíhat dědické řízení, zda budete k němu přizvána. Zajímá Vás, jak postupovat, když dům se synovcem nechcete vlastnit, ale prodat ho zatím také neplánujete.

Dobrý den,

po smrti Vašeho bratra nepřestáváte být spoluvlastníkem nemovitosti. Po skončení dědického řízení do pozice spoluvlastníka nastoupí Váš synovec. Budete tedy nemovitost vlastnit spolu s ním, a to podle původních podílů. Občanský zákoník stanoví zákonná pravidla pro spoluvlastnictví a společnou správu nemovitosti, včetně povinnosti ke společné účasti na nákladech spojených s nemovitostí.

Je povinností i právem každého spoluvlastníka podílet se na právních úkonech spojených s nemovitostí. O hospodaření s nemovitostí také rozhodují společně, přičemž při rovnosti hlasů a neshodě může rozhodnout soud.

Obecně platí, že spoluvlastník může se svým podílem nakládat podle své vůle, takové nakládání ale nesmí být na újmu právům ostatních spoluvlastníků. Váš synovec rozhodně nemá právo zamezovat Vám ve vstupu do nemovitosti, v současné chvíli ještě ani není spoluvlastníkem. Tím bude až po ukončení dědického řízení. Jestliže Vám synovec brání ve stupu do domu, můžete mu zaslat předžalobní výzvu a popř. se práva vstupu domáhat u soudu žalobou na rušení výkonu vlastnického práva.

Délka dědického řízení je různá, roli tu hraje mnoho proměnných, jako např. vytíženost notáře, komunikace s dědici, množství dědiců či velikost dědictví. Dopředu bohužel nelze odhadovat, jak dlouho konkrétní řízení zabere. Účastníkem dědického řízení pravděpodobně nebudete, neboť podle Vámi uvedených informací nebudete povolána jako dědička.

Zákon Vám nabízí různé možnosti, jak se vypořádat s Vaší současnou situací. Spoluvlastnictví s Vaším synovcem se s nejvyšší pravděpodobností nevyhnete, budete moci Váš podíl odprodat jemu, popř. jiné osobě. Jedná se ale o komplexní problematiku a doporučuji pro další postup ve Vašem případě vyhledat advokáta a konzultovat celou situaci s ním.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz