Po smrti babičky obývá její dům bývalý přítel a odmítá nás pustit do domu. Jak se můžeme bránit?
Dobrý den chtěla bych poprosit o radu. V listopadu mi umřela babička zůstal po ní dům ve kterém žila se svým přítelem,který tam nemá ani trvalý pobyt. Babička s nim neměla dobre vztahy ale bála se ho tak ho nevyhodila. On nás ale po smrtí odmítá pustit do domu.. Vyměnil zámky. Dá se proti tomu nějak bránit. Víme, že babička mela po domě schovanou hotovost. A určitě by si nepřála aby ji nasel on. Tak se chci zeptat zda je možné se obrátit na policii aby nás do domu pustila. Babička měla pouze jednoho syna. Děkuji za odpověď
Dům po smrti Vaší babičky obývá její přítel a odmítá Vás pustit do domu. Nemá tam trvalé bydliště, s babičkou neměli dobré vztahy a obáváte se, že by mohl najít její schované úspory. Ptáte se, kam se obrátit, abyste si zajistili přístup do domu.
Dobrý den,
mrzí mě, že se v tak těžké době potýkáte s tak nepříjemnými komplikacemi. I pro dědické řízení je nutné, aby byl znám stav majetku, který po sobě zůstavitelka zanechala. Z hlediska zákonné posloupnosti by teoreticky dědici měly být děti, pokud nežijí, pak vnoučata (tedy teoreticky Vaše maminka/tatínek, popř. i Vy).
Obecně platí, že dědicové mohou vykonávat běžnou správu dědictví. Znamená to, že se mohou mimo jiné starat o to, aby nedošlo ke znehodnocení majetku. Mohou např. vstoupit do místností, kde zůstavitelka žila a kde se nachází její majetek. Přítel Vaší babičky nemá právo Vám bránit ve vstupu do domu.
Tuto situaci je třeba řešit, zpočátku ale nikoliv přes policii. Sdělte výše uvedené notáři, který vede dědické řízení. Ten v návaznosti na to může provést případná opatření, jako např. vyzvat přítele Vaší babičky, aby předal do úschovy klíče od jejího domu či zapečetit vstup do míst, kde zůstavitelka žila. Pokud o to všichni dědicové požádají, je také možné uskutečnit soupis všech věcí zůstavitelky v domě, kde žila.
S pozdravem
Barbora Steinlauf