Po podání morfinu maminka upadla do kómatu a za čtyři dny zemřela. Neměl by k podání léku dát souhlas pacient a rodina?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 3. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
mamince 75 let, doposud zdravá, zjistili karcinom tlustého střeva ve čtvrtém stadiu s metastázemi v zádech. Onkologické konzilium i v tomto stadiu léčbu doporučilo. Po měsíční hospitalizaci na MOJIP a následně Chirurgickém oddělení, jsme si maminku přivezly domů. Se starší sestrou jsme pečovaly o maminku 24/7 , sestřičky z Medica docházely co tři dny, ambulantně jednou týdně jsme s maminkou vlastním vozem jezdily na kontroly. Léčba bolesti byla nastavena Adolor náplast 25mcg/ hod výměna á 72hod, Novalgin 500mg tbl. při bolesti.
Poslední týden z pěti, kdy jsme se sestrou o maminku pečovaly, maminka více pospávala, slábla, příjem potravy a tekutin se snížil. Přesto maminka ve chvílích bdělosti byla usměvavá, povídaly jsme si, smály se. Rodina docházela a maminka komunikovala stejně jak byla zdravá.
Po pěti týdnech byla maminka převezena a hospitalizována na Interním oddělení pro dehydrataci organismu. Maminka byla stále při plném vědomí a komunikovala . Během 24hodin mamince byl nasazen morfium a upadla do kómatu. Za čtyři dny maminka zemřela 16.9.2022.
Nemůžu se stále s tím smířit, že lékaři dle mého názoru podali neúměrné množství morfia /tzv. skrytá eutanázie/ a tím mamince nedali šanci na připadnou další léčbu a život.
Obracím se na Vás o radu, zda je potřeba písemný souhlas pacienta a rodiny, která o maminku pečovala s podáním morfia. A jak postupovat v případě oslovení ošetřujícího lékaře k podání vysvětlení hospitalizace s následnou smrtí.
Děkuji za odpověď,
s přáním všeho dobrého Sikorová.

Darina

Vaší mamince lékaři zjistili karcinom tlustého střeva s generalizací do páteře, byla zahájena onkologická léčba a nastavena léčba bolesti. Maminka slábla, více pospávala, méně jedla a pila, ale byla celkem spokojená a schopna si s vámi povídat. Poté byla hospitalizována na interně, kde po prudkém zhoršení stavu nejprve upadla do kómatu a po čtyřech dnech zemřela. Máte pocit, že úmrtí bylo způsobeno morfinem, který lékaři mamince na konci života podávali, ptáte se, zda k zahájení této léčby je třeba písemný souhlas pacienta a rodiny a zda můžete požádat ošetřujícího lékaře o vysvětlení celé situace

Milá paní Sikorová,

předně přijměte moji upřímnou soustrast, je mi moc líto, že Vaše maminka zemřela. Také chápu, že pro Vás může být těžké, že zemřela v nemocnici, když jste předtím o ni se sestrou obětavě pečovaly doma a že máte pochybnosti ohledně okolností a příčiny maminčina úmrtí.

Z toho co píšete, jsem však přesvědčena o tom, že důvodem maminčina úmrtí bylo její onkologické onemocnění. Rakovina v takto pokročilém stadiu vyléčit nelze, již ve chvíli, kdy se na nemoc přišlo, nebylo možné maminku uzdravit. Rozumím, že jste možná počítali s tím, že tu s Vámi bude déle, ale z Vašeho popisu průběhu maminčina stonání vysvítá, že se její zdravotní stav postupně horšil již v týdnech před hospitalizací. To že onkologický pacient přestává jíst a pít, není schopen samostatné chůze a čím dál víc pospává, to všechno jsou známky progrese rakoviny a toho, že život nemocného se může chýlit ku konci. Nakonec i do nemocnice jste ji jistě posílali proto, že se její stav výrazně zhoršil.

Ačkoliv jsem Vaši maminku nikdy neviděla, myslím, že k podávání morfinu, měl ošetřující lékař jistě důvod, nejspíše jím bylo mírnění bolestí či dušnosti. Na zahájení terapie opiáty není třeba písemného souhlasu pacienta, přistupuje se k němu tehdy, když slabší léky na bolest či dušnost nepřinášejí dostatečnou úlevu. A morfin je opravdu dobrý lék, když před sebou máte nemocného, který se dusí nebo naříká bolestí. Vaše maminka byla již opiáty léčena i dříve, náplast Adolor má v sobě jako účinnou složku fentanyl, což je látka příbuzná morfinu. Cílem léčby opiáty, ať už ve formě náplastí nebo tablet či injekcí je opravdu mírnění nepříjemných symptomů nikoliv zkrácení života.

Pokud byste se ošetřujícího lékaře zeptala, nejspíš by Vám okolnosti a důvod podávání morfinu Vaší mamince vysvětlil, ale umím si představit, že často není k takovému rozhovoru čas a příležitost. Ale pokud by Vás pochybnosti stran postupu lékařů měly trápit i nadále, určitě můžete zkusit požádat o schůzku i dodatečně.

Moc Vám přeji, aby se Vám podařilo se s maminčinou smrtí smířit, ale chápu, že to bolí a že potřebujete vědět, že neumřela zbytečně. Myslím na Vás i Vaši sestru.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz