Plánujeme si vzít maminku z nemocnice domů. Jaké jsou možnosti pomoci?
Dobry den,
chtela bych se na Vas obratit s radou o domaci peci o onkologicky nelecenou maminkou. Maminku si planujeme vzit do domaci pece z nemocnice.
Tatinek se castecne uvolni z prace. Jake jsou moznosti od CSSZ. Co je nejpriznivejsi? Dlouhodobe osetrovne?
Je mozne si pomoci pecovatelskou sluzbou pres den? Kde hledat (praha 14) a jak je financne narocne?
Kde zjistit pomoc s dovazkou jidla?
Planujeme si i zapujcit pomucky. Dekujeme za tento web.
Plánujete si vzít maminku z nemocnice domů. Maminka má onkologické onemocnění. Po propuštění se o ni bude starat tatínek, který se částečně uvolní z práce. Zajímá Vás, co by v péči mohlo pomoci. Ptáte se nás na dlouhodobé ošetřovné a další možnosti od ČSSZ, na pečovatelské služby, dovážku jídla a zapůjčení pomůcek.
Dobrý den, paní Lucie,
velice si vážím toho, že chcete mamince umožnit být doma a že zjišťujete informace o možnostech pomoci.
Určitě je na místě zvážit dlouhodobé ošetřovné, na které může být nárok v případě, že hospitalizace maminky bude trvat minimálně 7 dní. Jedná se o dávku nemocenského pojištění, kterou mohou čerpat blízcí, kteří se chtějí starat doma o nemocného po propuštění z nemocnice. Zaměstnavatelem mohou být uvolněni z práce až na 90 dní.Výše dlouhodobého ošetřovného je 60% redukovaného denního vyměřovacího základu. Na péči se může podílet i více osob, které se mohou střídat dle předloženého rozpisu. Dlouhodobé ošetřovné je třeba vyřídit přímo v nemocnici, vypisuje jej ošetřující lékař.
Dlouhodobé ošetřovné slouží k zajištění péče po hospitalizaci a poskytuje rovněž čas pro naplánování případné dlouhodobější péče. Až bude maminka doma, tak je možné začít vyřizovat příspěvek na péči, který může být pravidelným dlouhodobým příspěvkem na zajištění péče. Příspěvek na péči se vyřizuje na pobočce úřadu práce dle trvalého bydliště maminky.
Pečovatelské služby nejčastěji pomáhají se sebeobsluhou a hygienou, rovněž často zajišťují donášku obědů. Pečovatelské služby lze hledat tak, že přímo oslovíte konkrétní poskytovatele. Pro celou Prahu je naleznete v našem adresáři. Pečovatelské služby lze hradit právě z příspěvku na péči a nebo z vlastních zdrojů – maximální cena u registrovaných sociálních služeb je 130 Kč/hod.
Krom pomoci s každodenní péčí a sebeobsluhou bývá také někdy potřeba péče zdravotní. Ta je v domácím prostředí zajišťována návštěvní službou praktického lékaře a zdravotními sestrami z agentur domácí péče. Pokud jsou třeba pravidelné zdravotní úkony v domácím prostředí, tak agenturu domácí péče obvykle předepisují v nemocnici a dále ji prodlužuje praktický lékař. V případě, že byste pro maminku potřebovali specializovanou paliativní péči, tak tu poskytují ambulance paliativní medicíny a domácí hospice.
Vhodné kompenzační pomůcky mohou domácí péči velmi usnadnit. Pomůcky si lze zapůjčit, některé i zajistit přes pojišťovnu či zakoupit. Kontakty na půjčovny pomůcek rovněž naleznete v našem adresáři.
Nejsem si jista, zdali jsem zodpověděla všechny Vaše otázky. Pro podrobnější informace doporučuji k přečtení náš článek Nemocný v domácí péči. V případě dalších dotazů je možné obrátit se na některou z poraden pro pečující telefonicky nebo osobně.
Držím palce, aby se povedlo zajistit péči tak, aby to vyhovovalo vám všem.
S pozdravem
Monika Vaníčková