Pitvy v ČR jsou prováděny i přes nesouhlas zemřelého. Proč není v České republice respektována vůle zemřelého ohledně pitvy?

Odpověď na dotaz ze dne 14. 3. 2025 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Můžete mi vysvětlit, jak je možné, že v ČR vládne bílí arogantní plášť, který nařizuje pitvu člověka a rozhoduje o pitvě i když dotyčná osoba odmítá takové jednání a v žádném případě si nepřeje, aby byla rozřezaná na pitevnim stole, jak kus dobytka. Co je tohle za úctu, rozrezat nahého člověka proti jeho vůli. Kde je právo volby, kde je Ústava ČR.
Proč není všude dostupné formuláře, které při podpisu dotyčné osoby zakazují lékařům provádět takové nedůstojné pitvy lidí.
O svém těle musí a má rozhodovat dotyčný člověk a ne cizí osoba o vašem těle, lékař. Tohle je porušení integrity člověka, protiprávní jednání a trestný čin. Co může být horšího, než provedená pitva cítím člověkem, pokud dotyčná osoba nesouhlasí a takové jednání odmítá.
Žijeme ve 21.století a je neuvěřitelný, že člověk skončí na pitevnim stole proti jeho vůli. Například v USA a ostatních zemích takové jednání neexistuje.

Nesouhlasíte s prováděním pitev v České republice proti vůli zemřelého a považujete to za nedůstojné a protiprávní jednání, které porušuje integritu člověka. Ptáte se, proč není v ČR dostupné právo volby ohledně pitvy a proč neexistují formuláře, které by umožnily pitvu zakázat. 

Dobrý den,

nevím jaká zkušenost Vás inspirovala k Vašemu dotazu. Možná čelíte ztrátě někoho blízkého, kterou navíc poznamenalo provedení pitvy, kterou si on pro sebe nepřál. Pokud to tak je, je pochopitelné velké rozhořčení, které z Vašeho dotazu vnímám. Zacházení s tělem zemřelého, tak jak si to přál, bývá pro pozůstalé velmi důležité. A pokud vůle zemřelého není respektována, přináší to další velkou zátěž. Je mi moc líto, jestli procházíte takovou situací. 

V dotazu se odvoláváte na základní práva člověka, níže tedy přikládáme odpověď, kterou zpracovala naše právnička. Doplním jen, že zákon, na který JUDr. Steinlauf odkazuje, stanoví, že prokazatelný nesouhlas s provedením pitvy musí být písemný s úředně ověřeným podpisem nemocného nebo jeho blízkého (pokud nemocný není podpisu schopen). Případně může být písemně zaznamenán ve zdravotnické dokumentaci nesouhlas vyslovený ve zdravotnickém zařízení. Takový záznam musí obsahovat podpis nemocného nebo jeho blízkého a podpis zdravotnického pracovníka. 

S úctou 

Petra Černá, poradenská pracovnice 


Dobrý den, 

i český zákon předpokládá možnost, aby pacient za svého života vyslovil nesouhlas s provedením pitvy, resp. přesněji řečeno některých druhů pitev z určitých zákonných indikací. Konkrétně jde o § 88a zákona o zdravotních službách, který stanoví, že lékař provádějící prohlídku těla zemřelého může rozhodnout, že se neprovede patologicko-anatomická pitva nebo zdravotní pitva, jestliže jde o úmrtí, jehož příčina je zřejmá, a zemřelý pacient za svého života vyslovil prokazatelný nesouhlas s provedením pitvy nebo zákonný zástupce nebo opatrovník zemřelého pacienta anebo osoba pacientovi blízká požádali o neprovedení pitvy. 

Formální náležitosti prokazatelného nesouhlasu s pitvou jsou pak vymezeny v § 81 odst. 5 zákona o zdravotních službách.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz