Pečujeme s maminkou o otce, ale už se to nedá zvládat. Je možné ho umístit do zařízení, i když si to nepřeje?
Dobrý den. Mám poněkud složitý dotaz. Starame se s Maminkou o mého Otce již 10 let je na invalidnim vozíku bez obou nohou a je velice málo pohyblivý. V poslední době neustále padá při přesouvání, je obézní takže je velice těžké jej zvednout. Největší problém je ten, ze i v tomto stavu Maminku psychicky týrá a není absolutně ani trosku vděčný ze se o nej stará a neustále ji nadává. Já musím chodit do práce takže se o nej nejvíce času stará prave maminka. Dostává i příspěvek na opatrovnictvi ale sama je invalidní důchodce 3. Stupně. Dnešním dnem jsme došli k závěru, ze už je to dále nezvladatelne se o nej dále starat. Chci se zeptat, byla by nějaká možnost, nějaký hospicu nebo nějakého takové zařízení? Nejhorší je, ze je otec stále svéprávný a dobrovolně nikam nepůjde. Není absolutně soudný aby kamkoliv sám šel. Opravdu je to s nim náročné a jeho psychicky teror vůči mamince je už nezvladatelný. Děkuji za veškeré tady a pomoc.
Pečujete s maminkou o otce. Péče je hodně fyzicky a zejména psychicky náročná, protože je otec verbálně agresivní. Společně s maminkou jste došli k závěru, že péče se takto již nedá zvládat. Ptáte se, jestli existuje nějaké zařízení, kde by se o otce postarali, i když dobrovolně nikam nechce.
Dobrý den,
mrzí mne, že Vy i Vaše maminka zažíváte tak obtížnou situaci. Představuji si, že péče o otce je pro Vás i maminku opravdu velmi náročná. Vnímám, že z hlediska psychických i fyzických sil se pro Vás a maminku stává takováto péče neúnosnou, a je zcela pochopitelné, že se z dané situace snažíte najít nějaké východisko.
Hledáte zařízení, kde by se o otce mohli postarat. Ptáte se, jestli to může být hospic. Hospic poskytuje specializovanou paliativní péči především pacientům v závěrečné fázi nevyléčitelného onemocnění. Z toho, co píšete, mi přijde, že tato péče není pro otce to, co potřebuje, ale rozumím tomu, že potřebuje výraznou pomoc v zajištění základních potřeb. Jsou různé varianty pomoci při péči, které je možné využít. V domácím prostředí mohou s péčí pomoci například osobní asistence nebo pečovatelské služby. Je možné využít i krátkodobý odlehčovací pobyt díky odlehčovacím službám nebo dlouhodobé pobytové služby jako domovy pro seniory nebo domovy pro osoby se zdravotním postižením. Tyto služby v místě Vašeho bydliště a dle věku otce můžete vyhledat zde.
Možná by Vám v tomto ohledu mohla být nápomocná konzultace v některé z podpůrných organizací, které se na pečující zaměřují jako jsou například organizace Pečuj doma nebo A DOMA. Můžete také využít telefonické konzultace na Poradenské lince pro pečující.
Je ovšem nutné podotknout, že pokud se na Vaši situaci podíváme z pohledu práva, je zákonem poměrně jasně stanoveno, že má otec nárok na to odmítnout péči i služby, které by přicházely v úvahu, ale on si je nepřeje.
Napadá mne, jestli jste s otcem někdy zkoušeli mluvit o tom, že je péče pro Vás s maminkou nezvladatelná, že tady pro něj chcete být, ale musíte vymyslet nějakou variantu, která bude pro něj přijatelná a pro Vás zvladatelná.
Píšete, že otec maminku psychicky týrá. Chtěla bych Vám pro maminku nabídnout kontakty na Linku první psychické pomoci nebo Bílý kruh bezpečí, kam se může obrátit pro podporu.
Dovoluji si přidat ještě jednu praktickou radu k tomu, že otec často při přesunech padá a je pro Vás, jak píšete, velmi náročné jej zvedat. V tomto ohledu se můžete o pomoc obrátit na městskou policii na čísle 156. Strážníci mohou přijet a se zvednutím otce pomoci.
Moc bych Vám přála, aby se téma péče s otcem podařilo probrat a najít shodu, která přinese vhodnou péči pro otce i úlevu Vaší rodině.
S úctou
Anna Hašplová