Pečujeme doma o devadesátiletou babičku, která má velký problém se zahleňováním. Můžete mi poradit?

Odpověď na dotaz ze dne 1. 11. 2005 zobrazit původní dotaz

Pečujeme v domácnosti naši o 90-ti letou babičku. Chodí pouze minimálně a s pomocí (po zlomeninách obou krčků), většinu času tráví vleže, popřípadě vsedě, neustále se silně se zahleňuje. Navíc trpí těžkou sklerózou, komunikace je tedy obtížná a reakce z její strany slabé. Není schopna se vysmrkat a hleny nemůže pořádně vykašlat, dýchá obtížně, plytce.
Problém se zahleňováním řešíme zatím podáváním léků (Ambrobene 6 ml ráno).
V lékárně nám byly podány informace o kyslíkovém generátoru Vitaria 2000 (www.kyslikovygenerator.cz). Bohužel ošetřující lékař nemá s podobnými přístroji zkušenosti.

Mohli by jste nám prosím poradit, zda by v tomto případě kyslíkový generátor, popřípadě jiný přístroj či lék nebo speciální péče mohly pomoci? Pokud ano, mohli by jste nám konkrétní výrobky a postupy doporučit?
Nemáte prosím k dispozici informaci, zda sdružení obdobného typu jako je Vaše nepůsobí také v Moravskoslezském kraji?

Velmi děkujeme za Vaši vstřícnost.

S pozdravem

David, Třinec

David
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den,

pokusila jsem se sepsat hrstku postřehů, informací a podnětů, které by Vám mohly pomoci v péči o babičku v domácím prostředí.

Nejprve k problému se zahleňováním. Lék Ambroben sirup je na místě, doporučila bych však upravit dávkování na 3-krát denně 4 ml. Pozor! Účinek léku je podmíněn dostatečným příjmem tekutin, aby se hleny mohly rozpustit. Čili je potřeba, aby babička hodně pila. Nabízejte jí různé druhy nápojů, podle chuti. Aby měla pití stále po ruce, můžete ho dát do umělohmotné láhve s „pítkem“, eventuelně do kojenecké láhve. Když se pak lahvička nakloní nebo zvrhne, nevylije se.

Důležité také je, aby místnost, kde babička leží byla dobře vytápěná, větraná a aby zde byl dostatečně vlhký vzduch. Pokud máte ústřední topení, umístěte na radiátor odpařovače, nebo stačí přes něj přehodit mokrý ručník. Pro snazší odkašlávání můžete zkusit také jemnou poklepovou masáž. Provádí se tak, že nemocný leží na boku a pečující jemně poklepává prsty po zádech směrem od pasu ke krku. Na jedné a pak na druhé straně. Můžete také záda a hrudník namazat kafrovým mazáním.

Ke kyslíkovému generátoru asi tolik: Spíše, než kyslíkový přístroj, by babička potřebovala asi odsávací přístroj. Jako první pomoc bych použila dětskou odsávačku, kterou dostanete v lékárně a je cenově dostupná. Nestačí- li tato, lze pořídit ve zdravotnických potřebách odsávačku s elektrickým motorkem, za cenu asi 2000 — 3000 Kč. Odsávačka s ještě vyšším výkonem pak stojí kolem 7000,- Kč.

V indikovaných případech hradí odsávačku zdravotní pojišťovna! K tomu je za potřebí, aby pomůcku předepsal odborný lékař — v tomto případě lékař z ORL (ušní-nosní-krční) a aby předpis schválil revizní lékař. Informace o postupu při pořizování odsávačky (nebo kyslíkového generátoru) a o hrazení pomůcky ze zdravotního pojištění získáte na webových stránkách zdravotní pojišťovny, nebo přímo v kanceláři pobočky zdravotní pojišťovny u které je Vaše babička pojištěná.

Při pečování o minimálně se pohybujícího nemocného je potřeba dbát na prevenci vzniku proleženin (Prevence proleženin), opruzenin a otlaků. Babička by měla ležet na „měkkém“ a riziková místa podkládat. Pokožka v inkriminovaných místech by měla být čistá a suchá. V oblastech péče o pokožku a prevence vzniku proleženin máme dobré zkušenosti s výrobky řady Menalind (zejména čistící pěna a ochranná pasta). Pro prevenci vzniku proleženin existuje celá řada různých pomůcek, o kterých Vás poinformují v prodejně zdravotnických potřeb. Více informací o pomůckách naleznete zde na portálu v části Kompenzační pomůcky.

V Moravskoslezském kraji působí od května tohoto roku „Mobilní hospic Ondrášek“.

Zde jsou kontakty: Porubská 673/72, Ostrava-Poruba 708 00

Vrchní sestra Bronislava Husovská, tel. 736 733 235, e-mail mhondrasek@seznam.cz

Budete- li mít nějaké nejasnosti či pochybnosti, klidně se ozvěte. Přeji Vám hodně štěstí a dostatek sil.

S úctou
Anna Krutská

Dotaz zodpovídá

Anna Krutská, DiS.

zdravotní sestra

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz