Péče o pacienta s ALS
Dobrý den, starám se o 65letého pána s dg. ALS. Má zavedenou PEG sondu, komunikuje již jen písemně. Jistě je ve velmi obtížné situaci a já se snažím vcítit. Co mě však velmi zaráží, je jeho postup ohledně problému zahlenění. Vykašlává s velkou námahou hleny, a to do hadru, který má stále po ruce. Když usoudí, že je hadr dost poplivaný, dá jej sušit na topení, vezme další a takto tyto dva hadry třeba po dva dny střídá. Pak teprve mi dovolí je odnést do prádla. Použití těchto hadrů je pro něj mnohostranné - hadr slouží jak utírání rukou, tak k případnému čištění uší ( ač mu naléhavě nabízím vatové tyčinky ), dokonce i k utírání jeho kočičího mazlíčka. Navíc vykašlaný hlen po tomto hadru ukazováčkem roztírá a ověřuje tak jeho hustotu. Od počátku se snažím na něj působit, že tyto praktity nejsou hygienické, ale bohužel nápravy docílit nemohu. Pán má po opakovaných pneumoniích stíny na plících. Proto se ptám - do jaké míry jsem já sama v ohrožení vlastního zdraví, popř. jak situaci řešit? K dotyčnému nedocházejí ani vlastní děti, ani známí - domnívala jsem se, že důvodem je obtížná komunikace, ale možná je problém i v těchto jeho návycích? Velice děkuji za odpověď.
Řešíte problém v komunikaci s pacientem trpícím nemocí ALS.
Vážená Jitko,
chápu, že návyky pána, o kterém píšete, jsou pro Vás obtížně přijatelné. Myslím, že se však nemusíte obávat. Přestože je používání kapesníků tak, jak popisujete, nehygienické, nepředstavuje pro Vás žádné velké nebezpečí. U pacientů s ALS někdy dochází k zvláštnímu nedorozumnění. Tím, že nemohou mluvit a někdy ani psát, snadno u jejich blízkých dochází k dojmu, že mají porušené myšlení — že se stali dementní. To však není pravda, oni zcela dobře rozumějí a chápou.
Chtěla bych Vás povzbudit, abyste se maximálně snažila s tím pánem navázat komunikaci, tedy abyste věděla, že Vás slyší a rozumí Vám. Touto cestou s ním můžete komunikovat také o tom, jak moc Vám vadí jeho návyky s kapesníky.
Přeji Vám hodně sil.
MUDr. Regina Slámová