Péče o matku
Dobrý den, pečuji o svoji maminku 89 let. Nemá u nás trvalý pobyt, ale žije spolu s námi kvůli zdravotním potížím - 3 endoprotezy, srdeční selhávání a další.
Jsem zaměstnaná, ale vážně uvažuji o opouštění zaměstnání a péči o maminku na plný úvazek. Je mi 52 let a za ty roky už mě to také zmáhá vše zvládat.
Můžete mi prosím sdělit, jaký je postup při vyřizování péče o osobu blízkou? Má vyřízen 2.stupeň příspěvku.
Chtěla bych vědět, jaká je částka, kterou pečující za péči dostává a jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění. Musím se rovněž registrovat na prac.úřadu nebo pouze v měsíci, pokud by náhodou byla v nemocnici? Moc tomu nerozumím a tak budu velmi vděčná za každou radu.
Dobrý den,
píšete, že pečujete o svoji maminku, která v ČR nemá trvalý pobyt, ale žije s Vámi kvůli zdravotním obtížím. O svoji maminku pečujete a zároveň navštěvujete zaměstnání. Kombinace obou Vás už začíná zmáhat. Ráda byste zaměstnání zanechala a pečovala o maminku na plný úvazek. Zajímáte se, jak je to s příspěvkem na péči (maminka má vyřízen II. stupeň), jaká je částka, kterou pečující za péči dostane, jak je to s platbou zdravotního a sociálního pojištění a jestli musíte být zaregistrována na úřadu práce po celou dobu nebo pouze v době maminčina případného pobytu v nemocnici.
Chodit do práce a přitom pečovat o nemocnou maminku musí být opravdu vysilující. Pokud se rozhodnete kvůli péči o maminku opustit zaměstnání, je nutné tuto skutečnost nahlásit na městské části/obecním úřadě a vyžádat si potvrzení o péči. Potvrzení je pak třeba doručit na Vaši zdravotní pojišťovnu a příslušnou správu sociálního zabezpečení. Sociální a zdravotní pojištění bude poté za Vás hradit stát a doba péče se Vám započítá pro důchodové účely jako náhradní doba.
U příspěvku při péči o osobu blízkou došlo v zákoně ke změně. Od roku 2007 byl stanoven v účinnost nový zákon o sociálních službách (zákon č. 108/2006 Sb.), který zrušil příspěvek při péči o osobu blízkou poskytovaný osobám pečujícím o osoby s přiznanou bezmocností a nahradil jej nově zavedenou sociální dávkou – příspěvkem na péči. Jak zmiňujete, tento příspěvek (II. stupně, který činí 4000,-), má Vaše maminka již vyřízený. Tato dávka slouží k tomu, aby si příjemce zaplatil potřebnou pomoc. Příjemce se sám rozhoduje o tom, kterým poskytovatelům pomoci příspěvek na péči předá a v jaké výši. Pokud byste o maminku pečovala, příspěvek by mohla poskytovat Vám.
Pokud se zdravotní stav maminky zhoršil, je možné také žádat o navýšení přiznaného příspěvku na péči (III. stupeň – 8.000 ,-, IV. stupeň 12.000 ,-).
V případě, že by Vaši maminku přesunuli na dobu delší než kalendářní měsíc do zdravotnického zařízení nebo jiné lůžkové instituce, Vám příspěvek nenáleží a znamená to nutnost opět platit sociální a zdravotní pojištění. Pokud byste nepracovala, můžete se po dobu hospitalizace maminky přihlásit na úřad práce. Přesun maminky do jiné instituce je, v každém případě, nutné hlásit do 8 dní na příslušném úřadě.
S přáním hodně sil a všeho dobrého,
Olga Cordiner