Péče o maminku
Dobrý den, mojí mamince letos bude 85 let, má vážnou diagnózu po operaci nádoru, je v rámci možností soběstačná, ale věk je již znát a bojíme se ji nechat doma samotnou. Pracovní poměr jsem ukončila s výhledovou možností občasného přivýdělku psaním odborných článků. Práce to je nepravidelná a rovněž tak příjem je nepravidelný a jeho výše je nízká, nepředpokládám, že jeho výše v některý měsíc přesáhne tři tisíce korun. Přesto chci zůstat s maminkou doma a zajímalo by mne, zda a jak mohu požádat, aby za mne stát platil zdravotní pojištění a jak postupovat, aby se mi doba s maminkou započítala do důchodu, je mi totiž 52 let. Je to vůbec možné, byť můj příjem bude nepravidelný, některý měsíc vůbec žádný a další ne více než tři tisíce? Jak bych ev. měla postupovat při žádosti o příspěvek pro maminku? Děkuji vám. E. Brabcová
Dobrý den, paní Brabcová,
ptáte se nás, zda je možné, aby Vám stát hradil zdravotní pojištění, pokud pečujete o nemocnou maminku, a zda se Vám tato doba bude započítávat pro důchodové účely. Píšete, že jste odešla ze zaměstnání a přivyděláváte si psaním odborných článků.
Dle zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb. je tomu, kdo pečuje o člověka s II. a vyšším stupněm závislosti a není zaměstnán, doba péče započítávána pro důchodové účely jako náhradní doba. Sociální i zdravotní (nikoli nemocenské) pojištění za něj hradí stát, pokud nahlásí, že odešel ze zaměstnání, a zařídí-li si na odboru sociálních věcí městské části/obecního úřadu potvrzení o péči. Potvrzení je třeba doručit na příslušnou zdravotní pojišťovnu i okresní správu sociálního zabezpečení.
Ve Vašem případě tedy nyní záleží hlavně na tom, zda Vaší mamince bude přiznán příspěvek na péči alespoň ve druhém stupni (4000,- Kč), což je těžké nyní odhadovat, pokud je, jak píšete, v rámci možností maminka dosud soběstačná. Rozhodnutí bude učiněno na základě posudku jejího praktického lékaře a na výsledku sociálního šetření, které provede pracovnice sociálního odboru u Vaší maminky přímo v její domácnosti (na základě předchozího ohlášení).
Co se týče Vašeho přivýdělku psaním odborných článků, předpokládám, že pracujete na dohodu o provedení práce, ze které se sociální a zdravotní pojištění neodvádí a tudíž by platilo výše řečené (odváděl by ho za Vás stát v případě alespoň II. stupně závislosti Vaší maminky). Pokud je tomu jinak, doporučuji informovat se přímo na ČSSZ. Můžete se telefonicky obrátit na jejich Call centrum, jehož tel. je 257 062 860. Na adrese www.cssz.cz naleznete také provozní dobu Call centra.
Máte rovněž možnost se evidovat na úřadu práce, abyste pobírala i podporu v nezaměstnanosti. Pak ale musíte dostát všem povinnostem, které jsou na uchazeče o práci kladeny — mít volnou kapacitu na práci, dostavovat se na schůzky apod. Pokud tak neučiníte, byla byste z evidence vyřazena a dalších 6 měsíců byste neměla možnost se na úřad práce evidovat. Uchazečům o zaměstnání je státem hrazeno sociální a zdravotní pojištění (opět nikoli však nemocenské pojištění). Co se týče Vašeho přivýdělku, doporučila bych v tomto případě se informovat na úřadu práce, jestli je taková možnost povolená, dostává-li člověk podporu v nezaměstnanosti.
Pokud byste o maminku doma pečovala, je také důležité mít na paměti, že musela-li být maminka hospitalizována na dobu delší než kalendářní měsíc, znamená to též nutnost opět platit svá pojištění – sociální a zdravotní, nebo být nahlášená na úřadu práce.
Postup, jak podat žádost o příspěvek na péči, naleznete na tomto portále, kde si můžete také stáhnout příslušný formulář.
Přeji Vám dobré pořízení na úřadech i dostatek sil a hodně štěstí do dalších dní.
Lucie Přádová