Péče bezprostředně před smrtí
Dobrý den,paní doktorko,děkuji Vám za rychlou odpověď.
S primářkou oddělení a ředitelkou celé LDNjsem si psala,
primářka tvrdí,že pro matku udělaly co mohly a důrazně se ohradila proti mému rozhořčení,že matka 13 den u nich zemřela pro špatnou péči.Domnívala jsem se původně,že matka byla usmrcena dolsinem 7x50mg.Dávka prý nebyla smrtelná.Až později při podrobném zkoumání ZD jsem zjistila,že matce nedávaly léky na srdce,nasadily furon,infuze 0.Pravdu by mi neřekly ani ohledně podlitiny na hlavě.Já jsem laik,ale myslím si,že matku odvodnily úplně a srdíčko bez léků už
to prostě neutáhlo a tak zemřela.Můžete mi prosím napsat,jak vše probíhalo,co se s matkou dělo,jestli trpěla než ji smrt vysvobodila?Děkuji,stále na to myslím.
Trápí vás, zda vaše maminka před smrtí netrpěla a zda se jí dostalo péče, kterou její stav vyžadoval.
Dobrý den, paní Edito,
děkuji Vám za důvěru. Velmi ráda se Vám pokusím objasnit celou situaci, i když, jak už jsem psala dříve, neznám detaily zdravotního stavu Vaší maminky, takže moje informace mohou být jen obecné. Nechci, abyste měla pocit, že budu obhajovat jednání v LDN, ale z vlastní zkušenosti vím, že i při sebelepší péči někdy dochází k nepochopení a nedorozumění při komunikaci mezi zdravotníky, pacienty i jejich příbuznými. Nemohu moralizovat, protože vím, že i přes veškerou snahu, jsem se i já několikrát dostala do situace, kdy došlo mezi mnou jako lékařkou a mými pacienty či jejich příbuznými k nepochopení. Přesto si ale myslím, že empatickou komunikací lze takové situace minimalizovat a vyhnout se tomu, aby období po smrti blízké osoby bylo pro pozůstalé komplikováno nejistotou ohledně zdravotnické péče.
Ale zpět k Vašemu dotazu. Dávkování Dolsinu je individuální, v některých případech lze podat až 500mg za den, dávka kterou popisujete tedy nebyla smrtelná a jeho podání jako analgetika – léku proti bolesti je jistě odůvodnitelné. Nevím, s jakou diagnosou byla Vaše maminka do LDN přijímána, ale v minulém dotazu jste psala, že zemřela na selhání srdce. Pokud byla přijímána s projevy srdečního selhávání, pak to znamená, že srdce nedokáže dostatečně fungovat jako pumpa a následkem nedostatečné činnosti se v těle hromadí voda, která má být jinak vyloučena (například močí). V takovém případě se pacientům podávají diuretika (jako je například Furon), které organismus odvodňují, čímž pomáhájí snižovat zátěž pro srdce a přebytečnou vodu vyloučit. Přiměřené odvodnění je v takovém případě žádoucí a srdci prospívá. Podávání infuzí v takovém případě naopak projevy srdečního selhání může ještě zhoršovat a zvyšovat zátěž pro srdce. Stejně tak je v některých případech odůvodnitelné vysazení některých léků na srdce, protože v akutním stadiu srdečního selhání mohou naopak výkon srdce zhoršovat, nebo se v těle hromadit a vykazovat nežádoucí účinky například na hladinu minerálů v těle a ohrožovat činnost srdce i jiných orgánů (například ledvin). Jak jsem již psala, neznám podrobnosti ohledně zdravotního stavu Vaší maminky, léčebný postup závisí na moha okolnostech, jen jsem Vám chtěla popsat možné odůvodnění léčebného postupu u Vaší maminky.
Bohužel vám opravdu nedovedu povědět, jestli Vaše maminka prožívala nějaké bolesti či jiný druh trápení. Nevím, jestli byla při vědomí a mohla jste s ní komunikovat, nebo její stav přímou slovní komunikaci nedovoloval a Vy se jen dohadujete, jak jí mohlo být… To opravdu nevím. Ze své zkušenosti Vám ale mohu napsat, že srdeční selhání většinou způsobuje nedostatečné zásobení mozku kyslíkem a toto snížené okysličení může fungovat jako jakási clona proti bolesti. Projevuje se to většinou sníženým stavem vědomí, kdy jsou pacienti buď jakoby vzdálení či ve stavu podobném spánku. Společně s léky např. proti bolesti pak „přejdou na druhý břeh“ bez zjevného utrpení.
Chápu, že pro Vás celá situace není jednoduchá a smutek ze ztráty blízké osoby přiživuje strach o to, jestli vše proběhlo správně. Ale chtěla bych Vám poradit, abyste se pokusila maminku propustit, ona svůj boj dobojovala a já věřím, že jste jí při něm byla oporou. Pokud Vás i nadále trápí jednání zdravotníků z LDN, můžete zkusit shrnout své pocity a napsat jim, jak Vás nedostatečné vysvětlení zdravotního stavu i postupu léčení trápí. Věřím, že i složité lékařské a ošetřovatelské postupy lze vysvětlit citlivě a pochopitelně. Přála bych Vám, aby se právě takového citlivého vysvětlení dostalo i Vám.
Přeji Vám také mnoho sil do dalších dní.
S úcou a pozdravem
Jana Michlová