Partner se nemůže dostavit k dědickému řízení a nemá komu dát plnou moc. Jak má postupovat?
Dobrý den, chtěla bych se zeptat partner dostal předvolání na dědické řízení po Své babičce, ale vůbec se spolu nestýkaly a oba jeho rodiče už jsou taky po smrti. On sám se nemůže na toto jednání dostavit ,jelikož má zdravotní problémy a nemá komu dát plnou moc. Co má proto udělat? A notář chce 5000,-kc odmenu to asi znamená že to bude bez dluhů?Děkuji za odpověď s pozdravem Polášková Bohuslava
Váš partner se má dostavit k dědickému řízení po zesnulé babičce, se kterou se nestýkali. Má zdravotní obtíže a nemůže přijít osobně, ptáte se, jak má postupovat. Notář chce odměnu 5 000,- Kč, zajímá Vás, jestli to znamená, že je dědictví bez dluhů.
Dobrý den,
skutečnost, že se spolu Váš partner a jeho babička nestýkali, nebrání tomu, aby se Váš partner stal dědicem. K bližším informacím o vzniku dědického práva odkazuji na text na webu www.umirani.cz.
K tomu, aby dědické řízení mohlo řádně a co nejrychleji proběhnout, je potřeba součinnosti dědiců. Jestliže se Váš partner nemůže řízení účastnit pro zdravotní problémy, pak je opravdu ideálním řešením udělit jiné osobě plnou moc, na základě které ho bude dotyčná osoba u řízení zastupovat. Takovou osobou může být kdokoliv, např. i Vy, blízký známý nebo advokát.
Notář může úkony činit i mimo svou kancelář. Pokud Váš partner obeznámí notáře se svým zdravotním stavem, existuje možnost, že se notář po domluvě dostaví na místo pobytu Vašeho partnera. V tom případě si ale notář může mimořádně účtovat zvýšení své odměny až o 100%.
Notáři náleží odměna i v případech, že je dědictví předlužené. Skutečnost, že notář žádá odměnu, neznamená, že v dědictví nejsou žádné dluhy.
S pozdravem
Barbora Steinlauf