Pacient doma

Odpověď na dotaz ze dne 8. 3. 2011 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, můj 60-ti letý manžel je v důchodu, mně je 37, jsem OSVČ. Před měsícem mu diagnostikovali zhoubný mozkový nádor glioblastom dle CT a magnetické rezonance. Poté byl odeslán na neurochirurgii, kde měl podstoupit biopsii a následně chemo a radioterapii (nádor není možné odoperovat, je přímo na talamu). Z toho důvodu manžel tento zákrok odmítl, veškerá péče a léčba probíhá doma dostupnými a alternativními prostředky, jezdím s ním na terapie, všechno si hradíme sami, sám se pohybuje jen velmi nejistě. Mám v této situaci nárok na příspěvek? Péče mi zabírá většinu času během každého dne a jako OSVČ jsem tím pádem v zoufalé situaci. Děkuji za odpověď. Natali.

Natalka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Natali,

píšete, že pečujete o svého muže (60 let, v důchodu), kterému byl před měsícem diagnostikován neoperabilní glioblastom. Váš muž odmítl chemoterapii a radioterapii, léčí se doma alternativními prostředky a dojíždí na terapie, které sami hradíte. Váš muž se sám pohybuje velmi nejistě a Vám péče o něj zabírá většinu každého dne, což Vás jako OSVČ staví do skutečně těžké situace. Ptáte se, zda v takové situaci máte nárok na příspěvek.

Je zjevné, že nemoc Vašeho muže zásadním způsobem ovlivňuje  životy Vás obou. Navíc víte o diagnostikovaném nálezu velmi krátce a navzdory tomu — alespoň mi to podle toho, co píšete, připadá — jste se k situaci postavili čelem a statečně se snažíte být svému muži oporou.

 

Svou odpověď budu odvíjet od předpokladu, že příspěvkem míníte příspěvek na péči . Je určen osobě závislé na péči jiné osoby — případný nárok na tuto dávku by tedy měl Váš manžel. Za peníze z příspěvku by si mohl koupit sociální službu nebo by je mohl dát Vám jakožto pečující osobě či obě varianty podle potřeby kombinovat.

O příspěvek na péči je třeba zažádat na sociálním odboru městského úřadu nebo obce s rozšířenou působností. Pak do rodiny přichází sociální pracovnice se seznamem posuzovaných úkonů a zjišťuje, na co ještě manžel stačí sám, na co s něčí pomocí a na které činnosti už sám nestačí vůbec.

Druhou částí řízení o nároku na příspěvek na péči je posouzení manželova zdravotního stavu posudkovým lékařem, který tak činí na základě lékařských zpráv od ošetřujícího lékaře. Posudkový lékař pak rozhoduje, zda Váš muž má či nemá na příspěvek nárok a případně v jaké výši. Řízení by mělo trvat 3 měsíce, ale v praxi to ve velkých městech bývá déle. Pokud je příspěvek nakonec přiznán, jsou oprávněné osobě vyplaceny peníze ode dne podání žádosti.

Svou situaci označujete jako zoufalou, neumím však z Vašeho dotazu poznat, v čem konkrétně ji takto vnímáte – zda se jedná o omezenou možnost výdělku, nebo skutečnost, že jste na péči o manžela sama nebo ještě něčeho jiného. Dále tedy uvádím různé možnosti, které by Vám mohly Vaši situaci alespoň dílem ulehčit:

Pro pomoc s péčí o manžela byste mohla využít i některé z terénních služeb, které jsou schopny poskytovat pomoc tomu, kdo ji potřebuje, přímo u něj doma. Může jít o sociální služby  jako jsou třeba pečovatelky nebo odlehčovací služby, které obvykle pomáhají lidem s hygienou, úklidem, nákupy, doprovodem k lékaři atd.

Ohledně pomoci ve zdravotnických záležitostech se můžete obrátit na služby zdravotnické, jako jsou ošetřovatelky nebo agentury domácí péče.

Ohledně snížené schopnosti pohybu Vašeho muže byste se mohli obrátit na některou z půjčoven pomůcek  a péči si usnadnit vhodnou kompenzační pomůckou.

Využít byste rovněž mohli i radu či podporu od pracovníků poradenských linek nebo center a poraden, které lidem pomáhají v podobných situacích.

V případě, že by Vašemu muži ošetřující lékař doporučil využít služeb hospice, můžete přemýšlet nad lůžkovými zařízeními  nebo nad variantou domácí hospicové péče .  

Vést léčbu a předepsat  služby agentury domácí péče, případně doporučit užitečné pomůcky  by Vám měl pomoci praktický lékař Vašeho manžela.

V případě, že by byl manželovi příspěvek na péči přiznán, můžete coby OSVČ zvažovat, zda nezačít tuto činnost vykonávat jako vedlejší samostatnou činnost, kdy by Vám pak nevznikala povinnost platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. V tomto rozvažování by Vám mohly pomoci následující informace o změnách v důchodovém pojištění , kde došlo k rozšíření důvodů pro výkon vedlejší samostatné činnosti.

Přeji Vám i Vašemu manželovi mnoho sil ke zvládání nastalé situace.

Tereza Bímová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz