Otec zemřel před 22 lety. Jak zjistit příčinu úmrtí a kde se nachází jeho hrob?
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jde zjistit příčina úmrtí mého otce, který zemřel před cca 22 lety a kde se nachází jeho hrob ? Od mé matky mi bylo sděleno, že zemřel kvůli nemoci. Mám však podezření, že otec spáchal sebevraždu. Ráda bych tedy znala pravdu. Nejsem si jistá jeho datem narození ani nevím kde měl trvalé bydliště.
Je tedy možnost nějak toto vše zjistit bez vědomí mě matky?
Váš otec zemřel cca před 22 lety. Není Vám známo datum narození ani jeho trvalé bydliště. Matka Vám sdělila, že zemřel z důvodu nemoci, Vy máte podezření, že šlo o sebevraždu. Ptáte se, zdali lze zjistit příčinu úmrtí a kde má otec hrob? A jestli je možnost zjistit to bez vědomí matky.
Dobrý den,
je pochopitelné, že je pro Vás důležité znát osud svého otce. Ptáte se, jestli je možné najít odpovědi na Vaše otázky i bez pomoci a vědomí Vaší matky. Bylo by nepochybně jednodušší dozvědět se tyto informace od matky či někoho dalšího z rodiny či širšího okolí, kdo otce znal či v té době byl s Vaší rodinou v kontaktu. Někdy se ale o některých věcech v rodině nemluví – někdy je to pro někoho příliš bolestivé, může to být jakési tabu či snaha nějakým způsobem ochránit ostatní, která ale ve výsledku spíše vyvolává nejistotu a otázky. Nevím, jestli Vaše matka ví, jak moc důležité je pro Vás vědět, jak to s Vaším otcem bylo. Zdali ví, že jste připravena slyšet i o těžkostech, smutku a bolesti, která může z vyprávění vyplynout. Je i možné, že teď na toto vyprávění zkrátka připravená není.
Ptáte se, jak zjistit příčinu úmrtí otce a místo, kde je pohřben. I když nemáte mnoho informací z rodiny, dají se alespoň některé zjistit přes úřady. O těchto možnostech Vám zkusím napsat.
V první řadě může pomoci dozjistit základní údaje o otci, které Vám zatím nejsou známy. Datum a místo narození otce a případné další údaje najdete ve Vašem rodného listu, pokud je v něm otec zapsán. Rodný list byste měla mít u sebe, příp. jej bude mít pravděpodobně u sebe Vaše matka. Pokud došlo ke ztrátě rodného listu, můžete požádat o vystavení jeho duplikátu. Příp. můžete požádat o nahlédnutí do záznamu o Vašem narození do matriční knihy, která je vedená v místě Vašeho narození.
Pokud je ve Vašem rodném listu otec zapsán, můžete dalším úřadům prokázat svou příbuznost s ním, a tím pádem můžete žádat i o další údaje.
Jakožto osoba blízká můžete podat na obecním úřadě Žádost o poskytnutí údajů z informačního systému evidence obyvatel. Tím můžete zjistit datum a místo úmrtí či případné údaje o prohlášení za nezvěstného/mrtvého.
Co se týče příčiny úmrtí, tak pokud budete znát místo úmrtí z evidence obyvatel, můžete se obrátit na místně příslušnou matriku k místu úmrtí a po prokázání příbuznosti s otcem můžete nahlédnout do jeho zápisu o úmrtí. Příčina úmrtí se v současné době v matrikách neuvádí, nicméně předpisy se různě měnily, dříve tomu tak bylo. Pokud nebude uvedena příčina úmrtí v matrice, můžete se zkusit zeptat na matrice na List o prohlídce zemřelého, zdali alespoň tam není příčina úmrtí uvedena. V každém případě se v Listu o prohlídce zemřelého dodnes uvádí, zdali a kde proběhla pitva. Pokud pitva proběhla, můžete se pak obrátit na zdravotnické zařízení, které ji provádělo, s žádostí o nahlédnutí či kopii zdravotnické dokumentace (opět po prokázání příbuznosti).
Případně pokud by se Vám jakýmkoliv způsobem podařilo zjistit ošetřujícího lékaře Vašeho otce, tak se můžete zkusit také obrátit na něj. Pokud byste hledala podrobnější informace o nahlížení do zdravotnické dokumentace či do případného trestního spisu, pokud byl veden, najdete je např. v elektronické publikaci Právní rádce pro pozůstalé.
Co se týče místa pohřbení, zde je situace poměrně složitá vzhledem k neexistenci centrální databáze hrobů. A tak nezbývá nic jiného než zkusmé hledání. Hrob můžete zkusit hledat v místě, kde odhadujete, že mohl být otec pohřben – např. v místě, kde bydlel či v místě, kde by se mohl nacházet rodinný hrob, příp. v místě úmrtí. Na hřbitově v místě úmrtí by byl pohřben, pokud se jednalo o pohřeb sociální na náklady obce. V těchto místech můžete zkusit kontaktovat správu hřbitova, zdali je na něm otec pohřben, ne všichni zemřelí bývají uváděni na náhrobcích.
Hroby na některých hřbitovech lze vyhledávat i online na webu. Například pražské hroby lze vyhledávat přímo na webu Správy pražských hřbitovů. Mezi další online zdroje patří České hřbitovy nebo mezinárodní iniciativa Billion Graves.
Nicméně pokud byl otec zpopelněn, tak bude záležet na tom, jestli bylo správě hřbitova uložení urny nahlášeno. Je také možné, že urna nebyla na hřbitově vůbec uložena, a tudíž nebude dohledatelná. Někdy je opravdu možné zjistit místo posledního odpočinku jen od příbuzných, známých, sousedů, starousedlíků v místě v bydliště otce apod. Pokud nějaké takové lidi v širším okolí máte, nebo se třeba během hledání informací objeví, mohou být neocenitelným zdrojem informací.
Kdybyste na cestě za informacemi potřebovala nějaké další zdroje, rady a zkušenosti, můžete je hledat na webových stránkách a ve skupinách na sociálních sítích, které se zabývají hledáním příbuzných, rodokmeny, rodinnou historií a genealogií.
Držím palce, aby se Vám povedlo zjistit o otci informace, které pro sebe potřebujete.
S pozdravem
Monika Vaníčková