Otec náhle zemřel na mrtvici v nemocnici, byl na plicní ventilaci. Proč nepočkali s odpojením na rodinu?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 10. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

měla bych dotaz, příp. možný podnět na zlepšení. Můj otec zemřel na jaře velmi náhle na mrtvici. Již z domova ho rychlá záchranná služba v brzkých ranních hodinách odvážela ve velmi kritickém stavu a v nemocnici zemřel. Byli jsme tehdy ve velkém šoku, takže jsem ani nezjišťovali žádné podrobnosti kromě toho, co nám bylo řečeno lékařem. Prý mu nenaskočily základní životní funkce. Když nad tím s odstupem času přemýšlím, docházím k závěru, že k úmrtí došlo pravděpodobně v průběhu ranní vizity (bylo to cca v 8:30), kdy se rozhodlo, že ho odpojí z plicní ventilace. Čemuž samozřejmě rozumím. Nicméně vzhledem k tomu, že vše proběhlo opravdu velmi rychle a neměli jsme ani čas se s tatínkem rozloučit, což mi dodnes hodně chybí, bych tehdá uvítala, kdybychom dostali šanci být s ním v moment posledního vydechnutí (tedy odpojení od přístrojů). Je možné, že to všechno bylo úplně jinak a to, že zemřel v průběhu vizity byla náhoda, každopádně jsem se chtěla zeptat, zda je toto běžná praxe a/nebo by třeba nebylo možné – pokud by skutečně úmrtí nastalo odpojením od přístrojů – počkat s tímto úkonem na členy rodiny?

Děkuji

Renata M.

Vážená Renato,

rozumím tomu, že byste ráda věděla, jak tatínek vlastně zemřel, co se dělo okolo. Stejně tak je zcela pochopitelné, že v případě, že by lékaři chtěli ukončit přístrojovou podporu, byste ráda u tatínka byla.

Nemám pochopitelně žádné znalosti toho, co se s vaším tatínkem dělo a mohu se tedy jen domýšlet na základě vlastní zkušenosti z nemocnic. Ukončování přístrojové podpory (nejčastěji jde o umělou plicní ventilaci) je v České republice problematický postup, protože legislativa není v tomto ohledu zcela zřejmá a lékaři mají okolo mnoho obav a nejistot. Pokud je stav pacienta takový, že probíhající léčba má minimální naději na změnu k lepšímu a zároveň léčba nemocného zatěžuje a přináší mu jen zbytečné utrpení, je možné takovou léčbu či léčebný postup ukončit. Bohužel v medicíně není téměř nic 100% jisté a tato formulace ponechává hodně nejistoty. Většinou se setkáváme s tím, že nemocným je poskytována marná a neúčelná léčba, aby nemohli být zdravotníci obviněni za zanedbání péče. Tedy spíše dochází ke zbytečnému prodlužování takové léčby, než k jejímu ukončování.
Existují pracoviště, která s touto nejistotou pracují dobře, dokáží se opřít o postoj rodiny a pak i odpojení od přístroje může probíhat za přítomnosti blízkých. Pro jiná pracoviště je ale tento postup plný obav a pak skutečně může dojít k odpojení, aniž je rodina informována. Odpojení ale vyžaduje určitou přípravu a domnívám se tedy, že je velmi nepravděpodobné, že by tatínek byl odpojován během vizity.
Jako pravděpodobnější se mi jeví, že během vizity došlo k zástavě životních funkcí — to je u rozsáhlé mozkové příhody určitě možné — a buď nebyla zahájena resuscitace právě proto, že by tatínkovi přinesla spíše utrpení než naději na skutečnou záchranu života a návrat k původnímu stavu zdraví, nebo nebyl pokus o resuscitaci úspěšný, rovněž velmi pravděpodobné.

Každopádně si podle toho, jak situaci popisujete, myslím, že tatínek byl v hlubokém bezvědomí a své trápení nevnímal.
Snad má odpověď pomůže rozptýlit vaše obavy a na tatínka vám zůstanou jen ty hezké vzpomínky.

S úctou

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz