Otec má karcinom močového měchýře, má bolesti a další obtíže, péče je vysilující. Nebyl by lepší hospic?
Dobry den,
chtel bych se zeptat, zda by nebyl lepsi pro peci o otce hospic, i kdyz otec ho odmita. Otci byl diagnostikovan karcinom mocoveho mechyre. Doma se o nej starame, ale je to velmi psychicky vysilujici.Otec byl zarazen do paliativni pece jiz pred 2 roky, ale nyni ho odmitaji lecit v nemocnici. Po ucpanem katetru se jeho stav zhorsil a prevazne lezi, a
mu ochrnula prava ruka.Dale trpi bolestmi v zadech, tak nevim jak bude nemoc pokracovat.Zatim ma stale chut k jidlu, i leky bere pravidelne.Vyzadal si polohovaci luzko, ale kde ho umistit neni jednoduche.
Dekuji Vam za odpoved
Staráte se doma o otce. Otec má vážné onkologické onemocnění, u kterého je indikována paliativní péče. Nedávno se otcův zdravotní stav zhoršil tak, že mu ochrnula pravá ruka, většinu dne leží a trápí ho bolesti zad. Péče o něj je psychicky vysilující. V nemocnici otce léčit nechtějí. Ptáte se, jestli by pro otce nebyla lepší péče hospice. Otec však takovou péči odmítá.
Dobrý den, pane Kristiane,
představuji si, kolik energie jste asi do péče o otce vložili a vkládáte, a velice si toho vážím. Vím, jak může být domácí péče náročná, a při zhoršení zdravotního stavu se zpravidla intenzita potřebné péče zvyšuje. Připadá mi důležité, že v tuto chvíli přemýšlíte nad tím, jak tatínkovi i sobě ulevit.
Uvádíte, že u otce je již 2 roky indikována paliativní léčba. V tom případě je na místě být v kontaktu s poskytovatelem paliativní péče, který ji otci dovede poskytnout v takovém rozsahu, v jakém ji potřebuje. Paliativní péče je zaměřena právě na zmírnění příznaků, které se mohou v souvislosti s nevyléčitelným onemocněním objevovat (např. bolest, dušnost a další tělesná a duševní strádání) i na poskytování podpory blízkým nemocného.
Obecnou paliativní péči by měl umět poskytnout praktický lékař, specializovanou poskytují ambulance paliativní medicíny a hospice mobilní či lůžkové. Lůžkový hospic je zařízení, ve kterém je nemocný ubytován a kde péči zajišťuje personál hospice. Mobilní hospic funguje tak, že tým odborníků (lékaři, zdravotní sestry, sociální pracovníci, psychoterapeuti, duchovní) dochází za nemocným do domácnosti, kde o něj pečují jeho blízcí.
Píšete, že otec s péčí hospice nesouhlasí. Nevím, jestli nesouhlasí s péčí hospice mobilního či lůžkového. Napadá mě, že za nesouhlasem otce se mohou skrývat nejrůznější obavy nebo představy o hospicích. Mohlo by být užitečné jeho obavy prozkoumat a hledat takovou formu péče, se kterou by souhlasil. Jeho souhlas či nesouhlas je třeba respektovat, on sám má právo se rozhodnout (pokud tedy jeho schopnost rozhodování není znemožněna jeho zdravotním stavem).
Vzhledem k tomu, že péči o otce v domácím prostředí nyní zajišťujete vy, tak i vy jste velmi důležitými partnery v rozhovoru a rozhodování o další péči. Vnímám Vaší zmínku o psychickém vysílení a chtěla bych vás všechny podpořit v upřímném zvážení svých vlastních kapacit a možností — časových, psychických, fyzických i finančních. Je velice důležité během péče o druhého nezapomínat sami na sebe — mít čas na obstarávání svých záležitostí i na odpočinek. Dlouhodobé překračování svých limitů může vést až k vyčerpání sil, v jehož důsledku nebude možné pokračovat v péči. V případě, že byste zvažovali pokračování v domácí péči, tak mobilní hospic může být velkou podporou. Současně s ním lze využít i další služby od dalších poskytovatelů, které umí pomoci jak s péčí zdravotní, tak i s každodenní pečovatelskou.
S rozvahou a plánem další péče může otci i vám významně pomoci rozhovor s lékařem. Vzhledem ke zdravotnímu stavu otce lze žádat jeho praktického lékaře o návštěvu v domácím prostředí, nebo je možné kontaktovat mobilní hospic ve vašem regionu či některou z poraden, které při hospicích bývají.
Držím palce, aby se povedlo najít takový formát péče, který bude otci i vám všem vyhovovat.
S úctou za poradnu
Monika Vaníčková