Otci odstranili ledvinu s nádorem, má metastázy, zhubl, občas zvrací atd. Co lze doma dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 4. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, otec 68 let, nekuřák 22 let, v lednu mu odstranili levou ledvinu s nádorem, který tlačil na bránici a trpěl kašlem. Kasel řešil rok, nicméně plíce dle doktorky byly v pořádku, to mu tvrdili téměř rok. Při bolesti varlete odešel na urologii, kde lékařka našla nález právě na te ledvine, v lednu odstraněna ledvinka, měsíc čekal na výsledky, nador. Další měsíc čekal na nové CT hlavy a orgánů v břiše. Závěr metástazy v obou plicích, slezine, podkoží v oblasti vstupu operace břišní. Úbytek na váze 20 kg za 10 týdnu. Onkolog nezahajil léčbu pro celkově vyčerpaný organizmus, nechutenství, občasné zvracení, davici se kasel. Leky pouze codein a na podporu trávení. Vim ze situace je velmi vážná, žije sám, ja za ním odjíždím. Je malatny. Obávám se že k léčbě vůbec nedojde, bojím se pomalého zoufaleho bolestneho odchazeni. Nejvíce mě trápí aby se dlouhodobě nedusil tím kašlem. V nemocnicích jsou ted vytížení a návštěvy nejsou možné, chci ho udržet co nejdéle v domácí péči ale nevím zda na to stačí, a jak dlouho toto trápení může trvat, on to cítí sám, psychicky stav se zhoršil jemu i mně, trpim 12 let depresivní poruchou a uzkostnymi stavy. Prosím jen názor a zda může ošetřující lékař přijít k pacientovi i domů, pokud bych si nevěděla rady. Kontrolu na onkologii má až konec dubna 2020.dekuji Kohoutová

Hana Kohoutová

Váš tatínek má pokročilé nádorové onemocnění ledviny, které se bohužel rozšířilo i do dalších orgánů. Hubne, slábne a má velký kašel. Bojíte se zhoršující se dušnosti a máte obavy, jak vše zvládnete.

Vážená paní Kohoutová,

rozhodně vám moc doporučuji obrátit se na hospic — ať již lůžkový nebo domácí. Jejich seznam podle místa bydliště najdete v adresáři služeb na tomto portálu.
Hospic neznamená jen práci s umírajícími lidmi, ale — a to především — pomoc s léčbou průvodních příznaků, zhodnocení celkové situace pacienta a jeho nejbližších a zajištění potřebných služeb. Cílem je, aby pacient netrpěl závažnými příznaky, jakými jsou právě vámi zmiňovaná dušnost nebo třeba bolesti, ale také pomoci se zorientovat v možnostech péče ve chvílích, kdy pacient bude hodně slabý a stane se závislým na péči druhé osoby.

Ptáte se, zda lékař může přijít domů za pacientem — může a to jak praktický lékař, pokud to jeho kapacita v ordinaci dovolí, ale také právě lékař domácího hospice. Některé z hospiců provozují i ambulanci paliativní péče s návštěvní službou.

Vaše obavy z dušnosti a vyčerpávajícího kašle jsou pochopitelné, tak bych vás ráda ujistila, že dušnost i kašel lze poměrně dobře ovlivnit. Léky, které na dušnost tohoto typu u podobných pacientů používáme (tzv. opioidy a kortikoidy), může předepsat jak praktický lékař, tak kterýkoli jiný ošetřující lékař.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz