Oslovil mě soud, jestli souhlasím s opatrovnictvím maminky, která není schopna komunikace. Jaké mám povinnosti jako opatrovník?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 6. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, předem děkuji za odpověď. Maminka má 4.szadiim Chopn a leží v umělém spánku na plicní ventilaci v nemocnici od minulého pátku.Dmes mi volali z obvodního soudu jestli souhlasím s opatrovnictvím, neb maminka není schopna komunikace. Primárně šlo o to, že nebyla schopna podepsat souhlas s hospitalizací..Já jsem paní do telefonu dala své údaje s tím, že mi poštou přijde vyrozumění o opatrovnictví.I když jsem se snažila Googlit, ráda bych se zeptala co mě čeká za povinnosti.Např. když přeberu důchod, četla jsem, že se dělá nějaké vyúčtování..Takže mám schovávat účty? Maminku jsem měla 7 lez u sebe doma, poslední rok na kyslíkovém přístroji který byl zapnut nepřetržitě. Měli jsme domluvu že část důchodu půjde na vyúčtování el.energie, je to v pořádku? I když jsem se o maminku celou dobu starala, nebrala jsem já ani ona žádný příspěvek. Jako opatrovník si mohu zažádat? Omlouvám se za dlouhý dotaz, je to pro mě nová situace ..Jsem s úctou Formanová

Vendulka Formanová

Vaše maminka je aktuálně v umělém spánku na plicní ventilaci. Kontaktovali Vás z obvodního soudu, jestli souhlasíte s opatrovnictvím, protože maminka není schopna komunikace a tudíž nebyla schopna souhlasit s hospitalizací. Ptáte se nás, jaké se s výkonem opatrovnictví pojí povinnosti.

Dobrý den,

rozsah opatrovnických práv a povinností se může lišit podle toho, jestli jde o opatrovnictví spojené s omezením svéprávnosti nebo o opatrovnictví bez omezení svéprávnosti. Rozsah povinností se odvíjí také od toho, zda Vás soud jmenuje opatrovníkem pro konkrétní právní jednání nebo pro vymezené oblasti. V jakémkoliv z těchto případů platí, že rozsah práv a povinnosti bude vymezen rozhodnutím soudu a pro účely jmenování opatrovníka by Vás soud měl o Vašich právech a povinnostech poučit. Soudy také nově jmenovaným opatrovníkům v návaznosti na rozhodnutí o jmenování opatrovníkem zasílají dokument, který obsahuje podrobnější informace o výkonu opatrovnictví, včetně informace o povinnosti opatrovníka zasílat soudu jednou za rok vyúčtování ke správě majetku opatrovance.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

 

Dobrý den, paní Formanová,

pracuji jako poradenská pracovnice v poradně Cesty domů a doplním odpověď o informace k příspěvku. Ptáte se, jestli byste si jako opatrovník mohla požádat o příspěvek, o který jste dosud po sedm let jako pečující nepožádala. Snad rozumím dobře, že máte na mysli příspěvek na péči. Jedná se o nepojistnou dávku, o kterou může požádat každý, kdo z důvodu dlouhodobě nepříznivého stavu potřebuje pomoc jiné osoby v péči o sebe. Příspěvek pak může použít na úhradu péče buď pečující osoby (může jí být i blízká osoba) nebo organizace (terénní nebo pobytové). Protože o příspěvek žádá ten, který péči potřebuje, jeho přiznání není vázáno na výkon opatrovnictví pečujícího. Rozhodující je fakt, že žadatel péči druhé osoby potřebuje. Z Vašeho dotazu nevyplývá, jaký bude další postup v péči o maminku, podrobnější informace o průběhu přiznání příspěvku na péči jsou k popsány na našich webových stránkách v textu Příspěvek na péči.

S pozdravem za poradnu

Eliška Hronešová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz