ošetřování maminky

Odpověď na dotaz ze dne 7. 10. 2011 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, maminceje 81 let. Má ZTP II.stupně a její stav se zhoršuje. Nemůže na nohy, má angínu pectoris, dnu atd. Je mi 55 a v zaměstnání o nás starší už nestojí, proto se velmi snžím, abych se vyrovnala mladším kolegyním, ale pak přijdu domů a mám další šichtu, která je ještě o něco náročnější. Maminku nikam dát nechci, proto jsem zvažovala možnost odejít ze zaměstnání, ale nevím, zda to finančně zvládneme bez příjmu jen s příspěvkem na péči. Děkuji za radu, zda je možné tuto situaci nějak řešit.
Hrušková

Hrušková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Hrušková,

je Vám 55 let, máte náročnou situaci v zaměstnání a po práci pečujete ještě o nemocnou maminku, jejíž stav se horší. Nechcete ji nikam umístit, uvažujete tedy o odchodu ze zaměstnání s tím, že nevíte, zda vše finančně zvládnete jen s příspěvkem na péči.

Píšete také, že má maminka přiznány mimořádné výhody pro těžce zdravotně postižené občany ve druhém stupni – tedy ZTP (dle § 31 vyhlášky č. 182/1991 Sb. v platném znění). Z tohoto statusu pro maminku ani pro Vás skutečně žádné finanční výhody — ve smyslu hotovostního příjmu - neplynou.

Je od Vás moc hezké, že nechcete maminku umístit v zařízení a snažíte se uvažovat o řešení situace tak, abyste se o ni mohla starat v domácím prostředí. Máte však zcela pochopitelné obavy, jak vyjdete pouze s příjmem v podobě příspěvku na péči. Bohužel neuvádíte, v jaké výši byl mamince příspěvek přiznán.

Příspěvek na péči je určený závislému na pomoci druhé osoby k nákupu sociálních služeb, které potřebuje. Může jej ale také poukázat někomu blízkému nebo z rodiny, kdo se o něj doma stará. Pokud byl mamince příspěvek přiznán ve stupni druhém a vyšším, mohla byste v případě odchodu z práce s ní doma zůstat s tím, že by se Vám doba péče o ni započítávala do odpracovaných let jako náhradní doba pojištění.

Podrobnější informace o Vašich možnostech v souvislosti s příspěvkem na péči  naleznete na našem webu.

Užitečné webové stránky pro ty, kteří řeší tíživou finanční situaci, mohou být tyto — obecný rozcestník možností a dále pak http://www.mpsv.cz/cs/8 — pro lidi se zdravotním postižením.

Je však docela dobře možné, že ve Vašich 55 letech by pro Vás bylo výhodné odejít do předčasného starobního důchodu.  Doporučila bych Vám tedy obrátit se ohledně informací kolem Vašeho případného starobního důchodu na Českou správu sociálního zabezpečení, kde po sdělení svého rodného čísla pracovnici jejího Call centra (tel. 257 062 860, provozní dobu najdete na http://www.cssz.cz/cz/novinky/), můžete tuto variantu probrat zcela konkrétně. 

S pozdravem a přáním dobrého rozhodování

Tereza Bímová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz