Neteři zamítli žádost o sirotčí důchod po mamince, která jí měla svěřenou do péče. Zdůvodnění není srozumitelné.
Dobrý den,mám dotaz prosím.Pred třemi roky my zemřela maminka která vychovala dceru mého bratra tedy mou neteř. A po smrti mé matky ,má neteř byla bez péče svého otce .Takže se o ní starali úplně jiní lidé bratr k ní nevazal žádný zájem neboť byl narkoman.Potom jsem si vzala neteř k sobě která my býla svěřena do mé péče soudem.A já podala žádost o sirotčí důchod který ji byl zamitnuty z důvodu přechodem na mého bratra .Prosím můžete my vysvětlit z jakého důvodu a proč co tím mneli na mysli když on se po smrti naší maminky která ji mnela v peci nestaral.Nikdo my to do teď nevysvětlil, jedná paní my řekla abych se na to někoho zeptala .Že by na sirotčí důchod mnela mýt nárok neboť ji maminka mnela soudně svěřenou.Moc děkuji Cinova
Ptáte se, z jakého důvodu byla zamítnuta žádost o sirotčí důchod Vaší neteři, o kterou se starala Vaše maminka, která jí měla soudně svěřenou a před třemi lety zemřela. Uvádíte, že žádost byla zamítnuta z důvodu přechodu na otce neteře, který se ale o ni nestarat, byl narkoman. Nyní máte soudně svěřenou do péče neteř Vy.
Dobrý den, paní Cinová,
z Vašeho popisu situace mi není zcela jasné, co přesně myslíte formulací: „přechodem na otce neteře“. Napadá mě k tomu otázka. Byla neteř svěřena soudem do péče až do smrti Vaší maminky a nebo soud ještě před její smrti toto zrušil a neteř byla soudně svěřena do péče jejího otce?
Pro úplně konkrétní odpověď Vašeho dotazu by bylo potřeba prozkoumat, co konkrétně bylo napsáno v zamítavém rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení. Na základě toho pak lze posoudit, jestli zde nárok opravdu byl a je, a nebo ne a proč.
Také je důležité, kdy bylo vydáno rozhodnutí. Proti rozhodnutí v prvním stupni se lze odvolat do 15 dnů od jeho vydání. Pokud tato lhůta uběhla, pak se musí po prozkoumání rozhodnutí zvážit, jestli dává smysl podat žádost novou.
Obecně k tomu mohu říci následující informace, plynoucí ze zákona o důchodovém pojištění.
Sirotčí důchod náleží nezaopatřenému dítěti, zemřel-li mu rodič, osvojitel nebo osoba, která nebyla rodičem nebo osvojitelem, ale na základě rozhodnutí soudu o svěření dítěte do výchovy, převzala nezaopatřené dítě do péče nahrazující péči rodičů nebo do společné výchovy manželů. Dále je podstatné, zda byla splněna potřebná doba pojištění ke dni smrti zemřelé osoby pro nárok na sirotčí důchod dle zákona.
Doporučuji Vám tedy obrátit se s přesným zněním rozhodnutí například na některou z bezplatných občanských poraden, kde Vám mohou v tomto konkrétně poradit. Občanské poradny lze navštívit osobně, případně se poradit i telefonicky.
S pozdravem a přáním všeho dobrého
Irena Buchtová