Následná léčba po operaci nádoru slinivky nebyla zahájena kvůli mrtvici. Jakou odhadujete časovou prognózu?
Dobrý den, tátovi byl operativně odstraněn nádor na slinivce. V propouštěcí zprávě je k biopsii tato informace: Invazivní středně diferencovaný duktální karcinom hlavy pankreatu velikosti 2 x 2 x 1,5 cm nepřesahující hranice operačního výkonu, metastazující do jedné ze 6 vyšetřených spádových lymfatických uzlin. Po propuštění měla být zahájena následná onkologická léčba. Bohužel po mnoha operacích slinivky (revize, převazy, čištění..), sepsích.. vznikla u táty po dvou měsících od první operace mrtvice. Nyní má ochrnutou pravou část těla a problémy s komunikací. Dle informací od lékařů onkologická léčba už není možná. Dotaz zní, zda chápeme správně, že z nádoru při posledním vyšetření "vedla" jedna metastáze a v případě, že ano, bude se dále bez léčby šířit? Jak dlouho se dá bez další onkologické léčby v tomto případě přežít? Už teď toho táta moc nesní, spíše nutridrinky, po vetším množství jídla zvrací. Po mrtvici je měsíc a půl. Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
ptáte se na časovou prognózu vašeho otce, kterému byl operován nádor na slinivce s metastázou v jedné z odebraných uzlin. Pooperační stav se zkomplikoval mrtvicí, proto nebyla následná plánovaná onkologická léčba zahájena. Nyní je Váš táta ochrnutý na polovinu těla, špatně komunikuje a velmi málo jí, často zvrací.
Odpovědět na Váš dotaz není jednoduché. Nejsem onkolog, takže neznám konkrétní statistické prognózy u všech typů nádorů slinivky. Avšak něco vysvětlit zkusím.
Nádor slinivky je bohužel nejhůře léčitelným nádorem vůbec. Velmi rychle se šíří z místa vzniku a v době diagnózy už bývá velmi často rozšířen ve více orgánech v těle. Operují se pouze nádory, u kterých se na zobrazovacích vyšetřeních neprokázalo masivní postižení důležitých orgánů, nejčastěji jater, kam nádor slinivky časně metastazuje. Cílem léčby je vždy zpomalit postup nemoci a zabránit těžkým komplikacím a umožnit pacientovi co nejlepší kvalitu života. Protože naděje na úplné vyléčení je velmi malá, je pro volbu způsobu léčby rozhodující pokročilost nádoru a kondice nemocného. Tedy jde o to, aby léčba nemocného nevyčerpala více než nemoc samotná. Proto se pro takzvané radikální způsoby léčby rozhodujeme tehdy, kdy se podaří nádor zachytit v časném stádiu a je naděje na významný efekt léčby. I když v přepisu propouštěcí zprávy není zmíněno, zda jsou přítomny metastázy v jiných orgánech, předpokládám, že pokud bylo rozhodnuto o operaci, tak nádor nebyl příliš rozšířený. Informace, že nádor nepřesahuje hranici operačního výkonu je příznivá, protože znamená, že s největší pravděpodobností byl nádor ze slinivky odstraněn celý. To, že je přítomná metastáza v jedné ze 6 vyšetřených lymfatických uzlin, znamená pouze to, že nádor není omezený na slinivku. Při operaci se odebírají jen větší a podezřelé uzliny, ale nemůžeme s jistotou vědět, jestli nejsou drobná ložiska i v jiných uzlinách a hlavně nevíme, kam z té uzliny, o které víme, nádorové buňky dále doputovaly. Stačí jich jen několik, aby založily metastázu dál, v jiném orgánu a tedy jen čas může ukázat, zda se nádor objeví někde jinde. Nicméně, operační nález je ve chvíli, kdy by nedošlo k další komplikaci, velmi příznivý a předpokládám, že další onkologická léčba byla naplánovaná s cílem zničit případné mikroskopické metastázy v jiných uzlinách nebo v jiných orgánech. Anebo minimálně zpomalit jejich růst. Avšak chemoterapie i radioterapie, které by zřejmě přicházely v úvahu, přinášejí nemocnému další nemalá rizika a komplikace. Proto v tak křehkém stavu, ve kterém se Váš otec nyní nachází, není možné ho více zatížit. Operace však již proběhla a ta je v léčbě nádoru slinivky nejzásadnější.
Z onkologické stránky Vašemu otci jistě čas prodloužila a jeho prognóza se rozhodně nedá srovnávat s neléčenými pacienty. Co se týká pouhé statistiky vytržené z kontextu komplikující mrtvice, tak 5 let od diagnózy nádoru slinivky se dožívá pouze 5% pacientů. Medián přežití (čas, kterého se dožije minimálně 50% pacientů) je 6 měsíců a je ovlivněn pokročilostí nádoru v době diagnózy, z toho plynoucího způsobu léčby a na kondici nemocného a dalších nemocech, kterými pacient trpí. Čas Vašeho otce je však v této situaci velmi limitován neurologickým postižením po mrtvici. Schopností zpracovat a využít živiny ve svůj prospěch a v možnostech regenerace a rehabilitace. Nyní je jeho stav velmi křehký ve smyslu náchylnosti k dalším komplikacím, které můžou být smrtelné. Zejména infekce, podvýživa, opakování mrtvice, či selhání jiného orgánu – srdce, plíce, ledviny játra. Časově se tedy nedokážu konkrétně vyslovit. Můžou to být týdny, či měsíce, ale pokud nebude schopen přijímat stravu a využít dodávané živiny, může být čas i kratší. Lépe a přesněji by Vám mohl odpovědět jeho ošetřující lékař, který ví, jak Váš otec reaguje na léčbu a v jaké kondici jsou jeho životně důležité systémy.
Přeji Vám i Vašemu otci mnoho sil v těžkém období a zejména dostatečnou pomoc a oporu ve zdravotnících, kteří o něj pečují.
S úctou,
MUDr. Katarína Vlčková