Následky amputace nohy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat co mám dělat když mé kamarádce ampotovali levou nohu pod kolenem, s nikým se nechce stýkat, nemluví a její koníčky které měla ji už vůbec nezajímají. Asi za poslední 4 měsíce zestárla o 20 let. Mám o ní strach. Děkuji Vám
Snažíte se pomoci kamarádce, která po amputaci nohy jako by ztratila chuť do života.
Dobrý den, Lenko,
tady je opravdu každá rada drahá. Vaše kamarádka je ve vážné situaci, se kterou se obtížně srovnává, nechce komunikovat a nemá o nic zájem. Ve svém neštěstí má ale jedno štěstí, má Vás a Vy se o ni zajímáte, máte o ni starost a chcete ji pomoci. A to je její velká naděje.
Jen je třeba najít způsob, jak Vaší kamarádce alespoň trochu rozjasnit pohled na svět a najít odvahu k životu i po tom, co přišla o nohu.
On takový zásah, kdy Vám seberou část těla, není jen ublížení tělu, ale zraňuje i duši. Tělo bolí nejen fyzicky, ale bolí doslova celý člověk, všechny jeho součásti. Někdy se tomu říká „totální bolest“, protože se člověku rázem změní celý svět i jeho místo v něm, přijde o spoustu maličkostí, které byly samozřejmé – práce, koníčky, soběstačnost… a to bolí. Navíc se člověk musí srovnat s tím, že prostě „jinak“ vypadá a to taky není jednoduché. Tím Vám jen chci vysvětlit, že se prostě není čemu divit, že kamarádka novou situaci nepřijímá lehce, že se s tím těžko vyrovnává. Navíc jste pro ni možná připomínkou všeho, co bylo předtím, dřívějšího „normálního“ způsobu života a vzpomínky na něj bolí také. Vy ale můžete být zároveň mostem do dalšího života, který sice bude jiný, ale neznamená to, že nebude stejně dobrý.
Pokud už její smutek trvá několik měsíců a Vaše kamarádka znatelně chřadne, bylo by asi třeba odborné pomoci, nejlépe psychiatra, který by jí z nejhoršího smutku pomohl léky a dále ji nasměroval tak, aby mohla začít znovu sbírat síly. Takovýhle veliký smutek je opravdovou nemocí, která se nedá překonat jen silnou vůlí, ale je třeba také odborné psychologické podpory.
Nevím, odkud jste ani jaké jsou ve Vašem okolí možnosti, ale například v Psychiatrické léčebně v Bohnicích existuje centrum krizové intervence, kde může člověk v krizové situaci najít pomoc kdykoliv a zároveň provozují linku důvěry — non stop ( tel.: 284 016 666) nebo se můžete obrátit na jinou linku důvěry v městě, které je blíže bydlišti kamarádky — budou mít více informací o možnostech pomoci v konkrétním místě. Pokuste se doručit číslo Vaší kamarádce, nebo tam můžete zavolat společně. Můžete ve Vašem městě vyhledat kontakty na psychoterapeuty, možná k některému získá Vaše kamarádka důvěru a bude moci s ním mluvit o všem, co jí tato nová situace přinesla a vzala.
Možná by stálo zato oslovit i praktického lékaře Vaší kamarádky, který by mohl zhodnotit vážnost situace a navrhnout nějaké řešení.
Držím Vám i Vaší kamarádce palce, aby našla znovu chuť do života a i nadále měla kolem sebe lidi, kteří se jí snaží pomoci.
S pozdravem a úctou
Jana Michlová