Nárok na vdovský důchod
Dobrý den, rád bych se zeptal mamince87 zemřel manžel 80 má maminka nárok na nějakou poměrnou část ze starobního důchodu svého manžela ? Pokud ano kde o to požádat a jestli to můžu za maminku maminku vyřídit já jako syn a jaké doklady jsou třeba. Maminka není schopná chůze
Dobrý den, pane Ladislave,
píšete, že Vaší mamince zemřel manžel, ptáte se, zda má nárok na nějakou část ze starobního důchodu a chcete vědět, jaké doklady budete potřebovat. Zajímalo by Vás, zda byste záležitost mohl za maminku vyřídit Vy.
Vaše maminka má po svém zemřelém muži nárok na vdovský důchod**. Vdovský důchod jí náleží po dobu 1 roku od smrti manžela. Po uplynutí této doby náleží pouze, pokud pozůstalá osoba splní některou ze stanovených podmínek pro pobírání vdovského důchodu. **
K vyřízení vdovského důchodu budete potřebovat občanský průkaz Vaší maminky, úmrtní list zemřelého manžela, oddací list a důchodový výměr zemřelého i pozůstalého.
Za maminku to můžete vyřídit Vy, protože při právním úkonu se může osoba nechat zastoupit na základě smluvního ujednání jinou osobou (ať už fyzickou či právnickou). K tomu slouží tzv. dohoda o plné moci. Jedná se o smlouvu uzavřenou mezi zmocněncem (ten, co zastupuje) a zmocnitelem (ten, který se nechává zastoupit). Plná moc musí obsahovat určení stran — musí identifikovat zmocnitele i zmocněnce (jménem, rodným číslem, bydlištěm) tak, aby nebyli zaměnitelní s jinými osobami. Musí v ní být uvedeno, v čem je zmocněnec zmocnitele oprávněn zastupovat. Nesmí zde chybět datum udělení plné moci a podpis zmocnitele s jeho vyjádřením, že zmocnění přijímá.
Plnou moc ověří notář, který může přijít za maminkou až domů. Informace týkající se právních záležitostí též můžete řešit s některou z právních poraden.
Další informace o vdovském důchodu získáte také na Call centru České správy sociálního zabezpečení:** **tel.257 062 860 – 8. Sdělíte-li pracovnici rodné číslo, můžete se bavit zcela konkrétně.
S pozdravem
Petra Husáková