Nádorové onemocnění žaludku - jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 5. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobrý den , jsme v zoufalé situaci a nemáme se na koho obrátit. Mému tatínkovi byl pře rokem zjištěn nádor na žaludku a meta uzlina na krku , vše bylo úspěšně odoperováno v Motole a p. doktor řekl , že tatínek bude žít ještě 20 let operace proběhla 28.3 2012. Poté měl asi tak v květnu podstoupit ozářky , ale začal mít problémy s pravou nohou , zánět a následně amputace pod kolenem, je diabetik a na inzulínu. Vše proběhlo v pořádku , za 14 dní se noha zahojila a byl převezen na rehabillitace a tam druhý den spadl a jizva se otevřela a léčili mu to tři neděle. Jinak tatínek v pohodě nic ho nebolelo s amputací se vyrovnal . v listopadu byly ozářky celkem 25 do 22.12.2012. na začátku března ho začal zlobit žaludek měl bolesti , tak jsme ho odvezli do nemocnice , tam nám řekli , že to byl žlučník. Po propuštění za dva dny jsem si přečetla zprávu z CT - meta na plicích UZ břicha - meta v dutině břišní. Nikdo už s ním nechce nic dělat , nasadli mu palladone 4 mg. jinak má stále chuť k jídlu , nehubne , žádné bolesti nemá ale více spí. Jeho praktická lékařka mi řekla , že má dva měsíce života , jsme v šoku, chtěla bych pro něj něco udělat . Nedokážu si vysvětlit , jak je možný , že po ozařování v prosinci , má takovou špatnou diagnozu na začátku března . Vůbec nevíme co máme dělat . Tatínkovi jsme to neřekli , tak , že je v pohodě. Děkuji předem za odpověď. Přeji krásný den Janichová

Alena

Píšete nám o tatínkovi, který je rok léčen pro nádorové onemocnění žaludku. Zpočátku vše vypadalo velmi nadějně — lékař po operaci odhadoval dalších 20 let života. Pak ale letos v březnu při vyšetření pro žaludeční obtíže podstoupil CT a ve zprávě jste se dočetla o rozšíření nádoru (metastázách) do plic a dutiny břišní. Ptáte se, jak je možné, že i přes poskytnutou léčbu má tak špatnou prognózu — podle praktické lékařky asi 2 měsíce.

Vážená paní Aleno,

je mi velmi líto, že jste se o tatínkově nemoci musela dozvědět takovým způsobem — náhodně přečtený výsledek z vyšetření.  Je zcela pochopitelné, že se cítíte zaskočena a “v šoku”. Opakovně se ve zdravotnictví bohužel setkáváme s podobnou situací, kdy je nemocnému sdělena jiná diagnóza a “pravda” jen příbuzným. Nebo není informován vlastně nikdo. Přitom právo na pravdivou, citlivě sdělenou informaci má vždy nemocný, a pokud on souhlasí, tak i jeho nejbližší. Pravidla pro sdělování informací jsou jasně daná. Ale právě špatné, nepříznivé informace jsou zdravotníky často zamlčovány nebo sdělovány velmi necitlivě anebo jen příbuzným. Důvodů je více a asi není v této mé odpovědi prostor je všechny popsat.

Zhoubné nádory žaludku jsou bohužel jedny z těch, které mají špatnou prognózu. Většinou již v době zjištění nádorového onemocnění bývají přítomny metastázy. I tehdy, zjistí-li se nádor včas (a většinou jde o náhodný nález, kdy nemocný podstoupí vyšetření z jiného důvodu), je šance na přežití 5 let kolem 50 procent. V případě, že jsou přítomny vzdálené metastázy, je pětileté přežití jen kolem 4%. To, že Vám lékař po operaci sdělil prognózu mnoha let, patrně znamenalo, že si byl jist, že odstranil všechny nádorové hmoty, které viděl, a že ostatní vyšetření neukazovala na rozšíření nádoru. To ale vůbec neznamená, že by již v době operace nebyly vzdálené metastázy přítomny. Jen prostě mohly být tak malé, že je nebylo dostupnými vyšetřeními možno zjistit.

Myslím si, že by bylo dobře, aby tatínek byl informován. A informace by mu měl poskytnout ošetřující lékař, třeba v přítomnosti příbuzného — tedy Vás. Většinou stejně nemocní tuší, že něco není v pořádku, vycítí “jiné” chování blízkých pečujích i zdravotníků. V takové nevyjasněné situaci se pak mohou pacienti se svými obavami cítit velmi osamělí. Mohou mít pocit zrady, pocit, že se někdo domlouvá za jejich zády. Bylo by dobře, abyste si promluvili společně s tatínkovým ošetřujícím lékařem a vyptali se ho na vše, co Vás trápí. Mohli byste probrat nález na CT a jeho význam pro další vývoj tatínkova zdravotního stavu. U pokročilých nádorových onemocnění nebývá obvyklé, aby nemocní měli dobrou chuť k jídlu, nehubli a neměli bolesti. To by mohlo být určitým dobrým znaménkem, že času je přeci jen více, než dva měsíce. Také byste se mohla obrátit o radu přímo na hospicové zařízení — jste-li z Prahy, pak třeba i na náš hospic Cesta domů nebo na jiný ve Vašem okolí.

Přeji Vám i Vašemu tatínkovi hodně sil a odvahy na další cestu s těžkou nemocí.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz