Mým dětem zemřela máma a poté i jejich prarodiče. Dědeček byl nevlastním otcem jejich matky. Týká se mých dětí dědické řízení?
Dobrý den.
Mohu se zeptat za své dospělé děti, kterým umřela máma (moje manželka)před smrti jejiho nevlastního otce a vlastní matky co používali stejného příjmení otce. Který si jeji matku vzal za manželku a nevl.dceru si osvojil svým příjmením.? Po čase se narodila druhá dcera už v manželství.Po nedavné smrti obou rodičů mé zesnulé ženy zůstali pozustalými jejich mladší dcera s dítětem a děti jejich zesnulé starší dcery. Jde mi jen o otázku, děti zesnulé starší dcery ) moji zesnulé manželky)nebyli dosud vyrozumění od žádného notáře či přizvaní k dědickému řízení. Děkuji za pomoc. Hezký den
Vašim dospělým dětem zemřela máma (Vaše manželka) a později také prarodiče z matčiny strany. Zemřelý otec Vaší manželky byl jejím nevlastním otcem. Ptáte se, zda budou Vaše děti přizváni k dědickému řízení po prarodičích. Dědicem je také druhá dcera prarodičů Vašich dětí.
Dobrý den,
protože nemám veškeré informace týkající se Vašeho případu, budu odpovídat v obecné rovině, berte na to prosím při čtení následujícího textu ohled.
Dědit lze z několika různých právních titulů. Záleží tedy, zda Váš tchán a tchýně sepsali závěť či jiné pořízení pro případ smrti. Pokud nic takového zůstavitelé (zesnulí rodiče Vaší manželky) nepořídili, pak se postupuje podle zákonné dědické posloupnosti. Obecně platí, že po zůstaviteli dědí ze zákona jeho přímí potomci, pokud nemůže některý z nich dědit (např. právě proto, že zemřel ještě před zůstavitelem), dědí jeho děti.
Pokud došlo platně k osvojení dcery ze strany jejího nevlastního otce, pak je vůči otci i matce v postavení přímého potomka (v případě matky Vaší manželky rozhodně, v případě jejího nevlastního otce bude záležet právě na onom osvojení). Budeme-li předpokládat výše uvedené, pak by dědici po rodičích měly být obě dcery, mezi nimi i Vaše zesnulá manželka.
Dědictví se tedy podle zákona bude dělit na poloviny, přičemž každá polovina bude náležet jedné z dcer. A protože starší z dcer již nežije, dědit místo ní budou její potomci – Vaše děti. Ti si mezi sebe polovinu rozdělí rovným dílem. Pokud tedy dojde k dědictví podle zákona, osvojení proběhlo platně a rodiče Vaší manželky zemřeli současně, pak budou dědici jedné poloviny mladší dcera rodičů, druhou polovinu si mezi sebe rozdělí potomci starší zesnulé dcery rovným dílem, tj. každý z nich zdědí jednu čtvrtinu.
Zahájení dědického řízení není okamžité a bohužel v některých případech může trvat delší dobu, zákon pro to žádnou lhůtu nestanovuje. Na stav dědického řízení se můžete doptat u konkrétního notáře, který je soudem k vyřizování dědictví pověřen. Neznáte-li jméno notáře, získáte tuto informaci na okresním soudu v místě trvalého bydliště zůstavitelů.
S pozdravem
Barbora Steinlauf